Marmara Üniversitesi “yozlaştırılamaz”… Günün birinde Şehir Üniversitesi’ne gösterilen inisiyatif Ayvansaray Üniversitesi’ne de gösterilecek mi?

“Bugün, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatıldığı açıklandı. Ve Şehir Üniversitesi’ne kayıtlı bütün öğrencilerin Marmara Üniversitesi’ne aktarılması kararlaştırıldı.” 

Yanlış okumadınız. Anlamadıysanız bir de böyle okuyun;

“Şehir Üniversitesi’ne yıllık 50 bin lira verip Hukuk Fakültesi’ne giden öğrenciler, şimdi Marmara Üniversitesi’ne binbir zorluklarla gelmiş öğrencilerle “aynı diplomayı” alacak.”

Bu kararla birlikte; Anadolu’dan, Karadeniz’den, Doğu Anadolu’dan; Türkiye’nin dört bir köşesinden hakkıyla, alın teriyle Marmara Üniversitesi’ni kazanmış öğrencilere büyük haksızlık edileceği aşikar.

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Hiç cebinde parası olanla olmayan bir olur mu?

Şehir Üniversitesi’nin siyaseten oluşturulmuş bir kurum olduğunu biliyoruz. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, kapatma kararından sonra sanki “dükkanı yanmış esnaf edasıyla” kamera karşısına geçip açıklama yapması, bu iddiayı bir bakıma doğruluyor. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bilim yerine “para” için ağladığı görüntüler.

Şehir Üniversitesi’nin dükkan, öğrencilerinin müşteri; kurumsal geçmişlerinin siyaset üzerine olduğunu biliyoruz. 

E peki bütün bu olanlardan sonra nasıl olur da Marmara Üniversitesi kötü anlamda nasiplenir? 

Şehir Üniversitesi’nde burslu olsun-olmasın okuyan öğrenciler Marmara Üniversitesi’ne kaydırılınca Marmara’nın kalitesi düşmeyecek mi sanıyorsunuz?

200 bin sıralamayla Şehir Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ne girmiş öğrencinin diplomasında Marmara Üniversitesi yazacak. Yahu el insaf. Yıllık 50 bin lira verenle, Kadim Anadolu’dan gelen öğrenciler hiç bir olur mu? 

Ahirete kadar bu iki insan bir olmayacak! Nasıl olur da ikisine de aynı diplomayı vermeyi kabul edersiniz? Zaten Marmara Üniversitesi’nin son yıllarda istikrarlı bir şekilde akademik kalitesi düşüyor. Düştüğü durum ayan beyan ortada. Bir de bu tip kararlarla iyice zedelediğiniz yetmiyor mu? 

Haklı Talep: İstanbul Şehir Üniversitesi’nde okuyup daha sonra Marmara Üniversitesi’ne aktarılan öğrencilerin diplomasında Marmara değil Şehir Üniversitesi yazmalıdır.

Haklı Talep (2): İstanbul Şehir Üniversitesi yeni öğrenci alımı yapmadan elindeki öğrencileri mezun edip kapatılmalıdır. 

Özel bir kurumun yükselişi ve batışı devlet kurumlarını hiçbir şekilde alakadar etmez. 

Şehir’in Marmara’yı etkilememesi gerektiği gibi. 

Hele ki siyaseten ağzı sütten yanmış Şehir Üniversitesi’nin, geçmişi Sultan Abdülhamid’e kadar uzanan Marmara’ya iliştirilmek istenmesi, devlet üniversitelerinin otonom yapısını kırabilir. 

Tahlil: Şu ana kadar bütün medya kuruluşları Şehir Üniversitesi’nde yaşanan mağduriyeti yazıp çiziyor. Olayı tarafsız bir şekilde yorumlamak için Marmara Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerin ve öğrencilerin de konuşması gerektiğini düşünüyorum. Hak ile haksızlığı çoğu zaman ince bir çizgi ayırır. Susarak olmaz. Hakkımızı savunacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s