Lübnan’da Başbakan Hariri’ye düzenlenen bombalı saldırı araştırılıyor

Lübnan’ın eski Başbakanı Saad el-Hariri, geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada; tam 11 gün önce konvoyunun yakınlarında düzenlenen bombalı saldırının araştırıldığını söyledi.

Hariri’nin danışmanları, saldırı sırasında kimseye bir şey olmadığını belirtip, saldırının basına hemen servis edilmeyişinin ardında ülkedeki mevcut siyasi gerilimi artırmama eğiliminin yer aldığını duyurdu.

Açıklamada “Konvoy herhangi bir zarar almadığı için güvenlik ekiplerinin araştırma sonuçlarını bekledik. Hariri’nin gizliliği ön plana alışı bu hareketi benimseyişimizde önemli bir etken oldu.” ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren bir televizyon kanalı, Hariri’ye karşı düzenlenen bombalı saldırının, 30 araçlık konvoyun 500 metre ötesinde gerçekleştiğini belirtti.

Lübnan siyasetinin önde gelen figürlerinden Sünni kimlikli iş insanı Saad el-Hariri, Ekim 2019’da protestoların artması üzerine Başbakanlık’tan istifa etmişti.

Lübnan, 1975-90 yılları arasında yaşanan iç savaştaki ekonomik darboğazın bir benzerini günümüzde yaşıyor. Hükümet aleyhine yürütülen protesto girişimlerinin birçoğu ekonomik gerekçeleri baz alıyor.

Eski Başbakan Saad-el Hariri’nin babası da kendisi gibi Lübnan’ın eski Başbakanı’ydı ve 2005 yılında bombalı saldırı da hayatını kaybetmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s