Koronavirüs kabusu büyüyor… 7 ayda yarım milyon insan…

Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan kentinde meydana gelen yeni tip koronavirüs salgınının bulaşıcı olması, onu kısa sürede küresel çapta yıkıcı hale getirdi. Amerika’da 3 milyondan fazla insan bu salgından etkilenirken, Latin Amerika ülkelerindeki cenazeler için mukavva kartonu tabut olarak kullanıldı.

Ülkelerin sağlık sistemlerindeki açık bir bir ortaya çıktı ve olası pandemi durumunda dünyanın buna ne kadar hazır olup olmadığı anlaşıldı.

Yeni tip koronavirüs salgınının solunum yoluyla bulaşması yüzünden 7 ay içinde 10 milyondan fazla insan bu virüsten etkilenirken, 500 bin kişi hayatını kaybetti.

Bazı ülkelerde normalleşme uygulamalarına tekrar başvurulması üzerine salgın tekrar harekete geçti. Aşı uzmanları, hastalığa karşı en erken 2021 tarihini gösterirken, birçok sağlıkçı ikinci dalganın yaşanacağından emin.

Reuters raporları doğrultusunda Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa toplam vakaların yüzde 25’ine sahipken, bunu yüzde 11’le Asya, yüzde 9’la Ortadoğu takip ediyor.

Bunun dışında yeni yeni vaka sayısında patlama yaşayan ülkeler mevcut. Örneğin Amerika’da tekrar günlük 30 bin üstü vaka kaydı yapılırken, Brezilya son bir aydır 10 bin vakanın altını görmedi. En son Hindistan ve Pakistan’da hastalığın süratle yayıldığı biliniyor. 7 ay boyunca virüse karşı olumlu politikalar geliştiren Hindistan’da günlük 10 bin vaka kaydı yapılması, sağlıkçıları endişelendiriyor. Metrekareye en fazla insanın düştüğü ülkelerden birinde, yani Hindistan’da hastalığın durdurulamaz hale gelmesi, salgının bilançosunu ağırlaştırabilir.

19 Haziran’da bir gün içinde 54 bin vaka girişi yapan Brezilya, bu açıdan dünya rekoru kırdı. Sağlıkçılar, şu an için 100 bin ölünün bulunduğu Latin Amerika’da bu rakamın ekim ayına doğru 380 bini aşacağını düşünüyor.

Çin, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi hastalığın sona erdiği düşünülen ülkelerde tekrar pozitif vakalara rastlanıldı.

Çin’in başkenti Pekin’de günlük 30 bin test yapılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s