“Banane lan çıkmam saraydan…” Kamboçya Devlet Başkanı, 100 yıllık iktidarını onayladı… “Başka bir hayatta iktidar olsunlar…”

Kamboçya’da eşine az rastlanır diktatörlük örneği yaşanıyor.

Kamboçya Devlet Başkanı Hun Sen pazartesi günü kameraların karşısına geçip iktidarı 100 yıl boyunca sahiplendiğini açıklayıp; muhalefet partilerinin başka bir hayatta iktidar için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

1979’dan beri iktidarda olan Hun Sen’in partisi, 2018 Genel Seçimleri’nde ana muhalefet partisini komploculukla suçlayarak 125 sandalyeli meclisin tamamını ele geçirmişti. Yani Kamboçya’da muhalefet diye bir olgu zaten yok.

Otuz yıldan fazla süredir iktidarda olan Hun Sen, dünyanın en uzun süreyle iktidarda kalan başkanı olarak tanınıyor. 

Kamboçya Halk Partisi’nin ebediyete kadar iktidarda kalacağını ilan eden Sen, buna hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini ekledi.

Kamboçya’daki havalimanı inşaatı sırasında kameraların karşısına geçen Sen, “Şu anda beni kim indirebilir? Dürüst olalım hiç kimse. Hiç kimse beni indiremez. Eğer Kamboçya Halk Partisi’nin iktidarı kaybedişini görmek istiyorsanız, başka bir hayatta iktidar olmayı deneyin. CPP var olduğu sürece, yönetimi biz belirleyeceğiz.” 

2018 Genel Seçimleri’nde ana muhalefet partisi Kamboçya Ulusal Hareket Partisi, komploculukla suçlanıp dağıtılmış, vekilleri azledilmiş; ve ülke genelinde muhalefet yasaklanmıştı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s