Sivil toplum kuruluşlarından çağrı: Facebook’a reklam vermeyin…

Amerika’daki çoğu sivil toplum kuruluşları bir araya gelip, Amerika’nın ünlü şirketlerini, Facebook’a reklam vermemeleri konusunda çağrıda bulundu.

Son genel seçimlerden sonra “Facebook Skandalı’nın” ortaya çıkışı, Facebook aleyhine bu tip toplanmaların önünü açtı. 

Çarşamba günü, Amerika’da faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ortak bir bildiri yayınlayarak, Amerikan şirketlerini Facebook’a reklam vermemeleri konusunda çağrıda bulundu.

Sivil toplum kuruluşları, Facebook aleyhine toplanmalarının sadece siyasal olmadığını, Facebook’un ırkçılık defterinin hayli kabarık olduğunu ve şiddet içeren görüntülerin kolaylıkla yayıldığı için bu tarz girişimde bulunduklarını söyledi.

STK’lar ülkenin en büyük gazetelerine ilan verip, “Kar edeceğim diye nefreti, ırkçılığı ve anti-semitizmi teşvik ettirmeyin.” sloganını yazdılar.

Facebook yönetimi, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması olarak tanınan Facebook, George Floyd cinayetine en geç cevap veren kurum olunca tepkileri üzerine çekmişti. Sadece bu da değil. Şirkette çalışan mühendislerin büyük çoğunluğu beyazlardan oluşuyor.

One comment

  1. Bana nedense bu tarz eylemler çok gereksiz geliyor. Sonuç olarak Facebook sadece bir yer sağlayıcı ve ırkçı içerikleri kendisi üretmiyor. Diğer insanlar üretiyor. Ve ırkçı da olsa kimseye zarar vermeyen düşünceleri paylaşmak insanların özgürlük haklarıdır.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s