Tokyo’da ırkçılık karşıtı gösterilere binlerce kişi katıldı

Geçen ay ABD’nin Minnesota eyaletinde polis memuru Chauvin tarafından öldürülen George Floyd için dünyanın birçok ülkesinde “Siyah Yaşam Önemlidir” protestoları düzenleniyor.

Fransa ve İngiltere’de şiddetli hal alan protestolar, Japonya’da demokratik tutum çerçevesinde gerçekleşiyor. 

Japonya’nın başkenti Tokyo’da binlerce insan ırkçılık karşıtı eylemlere katıldı. Göstericiler başkentteki Shibuya ve Harajuku mahallelerinde yürüyüp, “Irkçılıkta bir salgındır” ile “Adalet yoksa barışta yok” sloganlarını attılar.

22 yaşındaki üniversite öğrencisi Shu Fukui, Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Sadece dua etmek yeterli değil. Ve sadece George Floyd için değil, hayatını kaybeden herkes için; toplumu değiştirmek için sokaktayız” ifadelerini kullandı.

Gösteriyi düzenleyenler, gösterilere 3.500 kişinin katıldığını söyledi. Japon polisi ise herhangi bir tahminde bulunmadı.

Fotoğraf, Reuters’tan alınmıştır.

ABD’de polis vahşeti George Floyd’dan sonra son bulmadı. Cumartesi günü polis ekiplerinden kaçan 27 yaşındaki siyahi Rayshard, polis kurbanı olmuş; Atlanta’daki protestocular, Rayshard’ın öldüğü Wendy Restoranı’nı tepki amaçlı yakmıştı.

“ÖNCE JAPONYA’NIN IRKÇILIK SORUNU…”

Tokyo yürüyüşüne katılan bazı göstericiler, Japonların önce kendi ırkçılık sorunlarına çare bulması gerektiğini düşünüyor. 

Yürüyüşe katılan 44 yaşındaki Naho Ida, “Japonya’da öteki ırklara ayrımcılık yapan radikal kesimler var. Ve Japonya’da yaşayan Koreliler ile Çinliler sürekli nefret söylemine maruz kalıyor. Buna karşı çıkmalıyız, buna izin verilmemeli.” dedi.

Japonya’da ırkçılıkla suçlanan televizyon kanalı NHK, geçtiğimiz hafta Twitter üzerinden özür mesajı yayınlayarak, Twitter hesabını kapattı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s