Rusya’da koronavirüs ölümleri saklanıyor

Leonid Shlykov’un babası Sergei, geçen hafta 11 gün süren entübasyon tedavisinin ardından hayatını kaybettiğinde, ölüm sebebi olarak hastane yetkilileri diyabeti uygun gördü.

Facebook hesabından paylaşım yapan Leonid, “Evet babamın böbreğinde sorunlar vardı ve diyabet hastasıydı. Ancak koronavirüse yakalanmasaydı yaşamaya devam ederdi” dedi.

Rusya’da şu ana kadar koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 948. Dünyanın en yüksek üçüncü enfekte hasta sayısına sahip ülkenin (529 bin), hastalık kaynaklı yaklaşık 7 bin ölü girişi yapması, kafalarda soru işaretlerinin kalmasına neden oluyor.

DSÖ BİLE İNANMIYOR

Bu kafa karıştıran ikilem, batılı eleştirmenler tarafından siyasi taban kaybetmemek için, ölüm sebeplerini gizleme ve gerçek ölüm oranlarını medyaya yansıtmama şeklinde yorumlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey yetkilisi bile Rusya’daki ölüm oranlarını “olağan dışı” bulduğu söyledi.

Rus hükümeti ise eleştiri yumağını reddetmekten başka bir şey yapmıyor. Başbakan Yardımcısı Tatyana Gölikova, “Resmi istatistikleri hiçbir zaman manipüle etmedik” dedi.

Rusya’da koronavirüsten hayatını kaybedenler toplu mezarlara gömülüyor. Fotoğraf, Associated Press’ten alınmıştır.

Pandemi sırasında gerçek rakamları bulmak oldukça zor. Çünkü bir kişi koronavirüsten ölse bile, test sonuçlarında koronavirüs olmadığı çıkabilir veya hükümet bunu gizleyebilir. Ölüm sebebi olarak altta yatan başka bir sebebi gösterebilirler. Ki böyle oluyor. Moskova Baş Hekimi, geçtiğimiz aylarda insanların virüsten ölemeyeceğini iddia etmiş, genellikle altta yatan sebeplerden öldüklerini söylemişti.

Ancak başka ülkelerde (Türkiye, İngiltere, ABD) durum bu şekilde ilerlemiyor. Test sonucu negatif çıkan hastaların, ileriki günlerde koronavirüs semptomları gösterip ölmesi durumunda, direkt koronavirüs kaynaklı öldüğü şeffaf bir şekilde basınla paylaşılıyor.

DSÖ, Rusya’da ölümlerin doğru bir şekilde sayılması için ölüm belgesinin nasıl hazırlandıklarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini aktardı.

Rusya’da koronavirüs kaynaklı hayatını kaybeden insanların 6 bin 948 değil, 17 bin olduğu düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s