Papa, Libya İç Savaşı’nın sona erdirilmesini istiyor, “Lütfen!”

Papa Francis pazar günü, Libya’daki İç Savaş’ta her iki tarafında masaya oturup anlaşmaları gerektiğini açıkladı. Ayrıca, savaştan kaçan savunmasız sivilleri korumak için Birleşmiş Milletler’i göreve çağırdı.

Aziz Petrus Meydanı’nda konuşma yapan Papa Francis, Libyalı Kaddafi’nin NATO destekli isyancılar tarafından devrilmesinden bu yana ülkede huzurun sağlanamadığını belirtip, Libya’daki durumdan ötürü acı çektiğini söyledi.

Son beş yıldır ülkenin doğusunda ve batısında iki farklı parlamento var ve Kaddafi’nin ölümünden bu yana iç savaş sürüyor. Sürekli mahalleler arasında silahlı saldırılar düzenleniyor. Libya İç Savaşı’nda en çok zarar gören kesim, savunmasız siviller.

Papa Francis, “Lütfen! Uluslararası örgütleri, sivil toplum kuruluşlarını ve Libya’daki bütün tarafları iç savaşa son vermeleri konusunda çağrıda bulunuyorum. Libya’da barış, istikrar ve birliğin tekrar sağlanmasını istiyorum.” dedi.

Mısır, Libya için izlenecek modeli cumartesi günü açıklamıştı. Libya İç Savaşı’nda karşı cepheleri destekleyen Türkiye ve Rusya’nın görüşmesi ise ertelendi. Türkiye destekli meşru Libya hükümeti, son günlerde Libya’nın birçok önemli noktasını ele geçirmiş, Rusya destekli Hafter birliklerini tarumar etmişti.

Koronavirüs pandemisi döneminde göçmenlerin iki kat daha ağır şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Francis, savaşın bitirilmesi çağrısında bulundu. 

Francis, “Libya’da zulüm var. Uluslararası toplum bu durumu görmezden gelemez. Kardeşler, hepimizin bu konuda sorumluluğu var. Hiç kimse bu sorumluluğunu göz ardı edemez” dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar gibi insan hakları grupları, Libya’da gözaltına alınan savaş suçlularının ve sivillerin işkence gördüğünü iddia etti. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s