Amerika’da bir eylemci daha öldürüldü, şiddet olayları çığrından çıkıyor

Amerika’da George Floyd’un polis tarafınca boğularak öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler iyice vandalizme kaymıştı. En son Atlanta’da siyahi Rayshard Brooks’un bir restoranda polis ekiplerince öldürülmesinin ardından, protestocular Brooks’un öldürüldüğü restoranı yaktı.

Amerika’nın geneline sıçrayan Black Lives Matter (Siyah Yaşam Önemlidir) protestoları, Atlanta’da siyahi bir protestocunun öldürülmesinin ardından yeniden vandalizme kaymaya başladı. 

Rayshard Brooks

Protestocular, Atlanta’nın en işlek otobanını ulaşıma kapatıp, Brooks’un öldürüldüğü restoranı ateşe verdi.

Bölgede faaliyet gösteren bir televizyon kanalının haberine göre, yangın söndürme çalışmaları tam 45 dakika sonra başlayabildi, yani restoran kullanılamaz hale geldiğinde…

Erika Shields

Şehrin Polis Şefi Erika Shields, gösterilerin çığrından çıkması ve 27 yaşındaki silahsız siyahi Richard Brooks’un yok yere öldürülmesi üzerine görevinden istifa ettiğini açıkladı. Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, Shields’in istifasını kabul etti.

Atlanta Polis Sözcüsü Carlos Campos cumartesi günü yaptığı duyuruda, Richard Brooks’u öldürdüğü iddia edilen polis memurunun görevden ihraç edildiğini söyledi. Olaylara karıştığı iddia edilen bir başka memur da süresiz izne ayrıldı. Her iki polis memurunun da beyaz olduğu belirtiliyor. 

Öte yandan cinayete adı karışan polis memurlarının kimlikleri basına sızdırıldı. Brooks’u öldürdüğü iddia edilen Garret Rolfe’un 2013 yılında, cinayete adı karışan diğer polis memuru Devin Bronsan’ın 2018 yılında göreve getirildiği belirlendi.

Cinayete adın karışan polis memurları, Garret Rolfe ve Devin Bronsan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s