Bill Gates’in fonladığı AstraZeneca, AB’ye 400 milyon doz COVİD-19 aşısı vermeyi kabul etti

İngiliz menşeili aşı üreticisi AstraZeneca, COVİD-19 aşısı için Avrupa Birliği’ne 400 milyon doz satış yapmayı kabul ettiklerini duyurdu.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın ortaklaşa geliştirdiği COVİD-19 aşısının herhangi bir kar amacıyla üretilmediği daha önce açıklanmıştı. Aşı teslimatının 2020 sonunda yapılması planlanıyor.

Avrupa Birliği’ne bağlı Hollanda, Fransa, İtalya ve Almanya’nın kurduğu Avrupa Aşı Birliği Konsorsiyumu ile AstraZeneca’nın ortaklığında 400 milyon doz aşı teslimatı yapılması planlanıyor.

Daha önce Avrupa Birliği’ne üye ülkeler virüsle mücadelede ortak karar almak için Alman Sağlık Bakanlığı’nın otoritesi altında toplanmıştı.

AstraZeneca İcra Kurulu Başkanı Pascal Soriot satışla ilgili verdiği demeçte, “Yakında üretimi yapılacak aşımızın Avrupa teslimatıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz. Avrupa’da bu aşının yaygın ve hızlı bir şekilde kullanılmasını ümit ediyoruz” dedi.

Bill Gates tarafından desteklenen AstraZeneca, virüsle mücadele kapsamında toplam 2 milyar doz aşı üreteceklerini açıklamıştı.

Daha sonra yapılan bir açıklamada, AstraZeneca sözcüsü bu üretimin 2 milyar 100 milyona çıkarılabileceğini söylemişti.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; aşının deneme safhalarını başarıyla tamamladığını ve sonbahara doğru seri üretime geçilip teslimatının başlayabileceğini belirtmişti. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s