Brezilyalılar, hükümetin koronavirüs politikalarını protesto etmek için Rio plajında toplu mezar kazdılar

Brezilyalı protestocular, ülke genelinde koronavirüs bilançosunun katlanılamaz derecede artması üzerine; hükümetin koronavirüs politikalarını eleştirmek için Rio plajında 100 tane mezar kazdılar.

Brezilya’da şu ana kadar virüs kaynaklı 40 binin üzerinde insan hayatını kaybederken, devlet tarafından kaydı yapılmış 770 bin vaka var. Brezilyalı akademisyenler ve sağlık uzmanları gerçek rakamın bundan on kat daha fazla olabileceği yönündeki endişelerini kitle iletişim araçlarıyla (radyo, tv, gazete) duyuruyor.

Rio plajında kazılan 100 mezar, şehrin sivil toplum kuruluşu Rio de Paz tarafından, hükümeti protesto etmek adına bir gecede yapıldı.

Brezilya’nın Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, şu ana kadar koronavirüsü küçümseyen birçok mesaj yayınladı. Yerel yönetimlerin karantina uygulamalarını başlatıp, ekonomiyi durdurmalarının gereksiz olduğu yönündeki düşüncelerini ülke televizyonlarında çokça defa dile getirdi. “Açlık, virüsten daha öldürücü olabilir” çıkışıyla normalleşmenin bir an önce başlaması gerektiğine inanan Bolsonaro’nun Brezilyası, koronavirüs salgınıyla cebelleşiyor. 

Rio de Paz’ın önderlerinden Antonio Carlos, Cumhurbaşkanı Bolsonaro’nun virüsle mücadele politikalarının başarısızlığını “Başkan bunun Brezilya tarihinin en dramatik olaylarından biri olduğunu anlayamadı” şeklinde tanımladı.

Carlos, “Aileler ölüleri için yas tutuyor. Ve salgının ekonomik bilançosu ülkeyi kitlesel açlığa sürükledi.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s