ABD’nin vaka sayısı 2 milyonu geçti (ABD Gündemi)

The Washington Post’un haberine göre Amerika’da toplam vaka sayısı 2 milyonu aştı. İlk vakadan 5 ay sonra, dünyanın en yüksek vaka sayısına Amerika’da ulaşıldı. Neredeyse dünya genelindeki toplam vaka sayısının üçte biri Amerika’da.

Bu olumsuz tablonun aksine Amerika’da her şey kötüye gitmiyor. Koronavirüsün büyük can ve mal kaybına neden olduğu New York, Michigan ve Illinois gibi eyaletlerde yeni vaka sayısı düşüşe geçti. Ancak güney eyaletlerinde salgın hızla artıyor.

25 Mayıs’ta ülke genelinde kutlanan Ulusal Anma Günü Bayramı’nın ardından koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların sayısı artışa geçti.

5 ay boyunca salgın hastalıkla mücadele eden Amerika’nın güney eyaletlerinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı yeni yeni artmaya başladı.

Anma Günü’nün ardından Arizona, Arkansas, California, Florida, Kuzey Carolina, Oregon, Güney Carolina, Teksas ve Utah eyaletlerinde hastaneye yatış sayısı hızla artmaya başladı.

John Hopkins üniversitesi tarafından son paylaşılan güncel koronavirüs rakamlarına göre, dünya genelinde doğrulanmış hasta sayısı 7.4 milyondan fazla iken, hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 416 bine ulaştı.

-Amerika’da Dow Jones borsası rekor düşüş yaşayarak 1.861 puan geriledi. Borsadaki bu kötü durumun üstüne bir de bu hafta işsizlik başvurusunda bulunanların 1.5 milyon dolaylarında olduğu düşünülüyor. Böylelikle, koronavirüs sürecinde Amerika’da işini kaybedenlerin sayısı 45 milyona yaklaştı. Ülkenin ekonomik göstergeleri bu denli darboğazın içine sürüklenince, Başkan Trump kameraların karşısına geçip halı teskin etti. Halkın böyle dönemlerde güçlü olması gerektiğini söyledi.

-Amerika’nın mevsimlik tarım işçileri, koronavirüse karşı en savunmasız işçi sınıfı konumunda. Çalışma koşulları ve insanların sürekli yan yana bulunması sebebiyle virüs bu insanlar arasında hızla yayılıyor. Mevsimlik tarım işçilerinin son günlerde kuzeye doğru harekete geçmesi, ikinci koronavirüs dalgasına sebep olabilir. Sağlık yetkilileri, bu hareketin durdurulması yönünde açıklamalarda bulundu.

-Amerika’da ilk koronavirüs ameliyatı yapıldı. Hastalığı ilerlemiş bir hastaya, iki akciğer nakli yapıldı ve bu operasyonda başarılı sonuç elde edildi. Şu ana kadar dünya genelinde ilk kez bir koronavirüs hastasına ameliyat yöntemi uygulandı.

-Amerika’da Cumhuriyetçi bir milletvekilinin, Afro-Amerikalıları kişisel hijyenlerine önem vermedikleri gerekçesiyle virüsün yayılma merkezleri olarak suçlaması, eleştirilere neden oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s