Norveç’te camiye saldıran teröriste 21 yıl hapis

Norveç’te geçtiğimiz yıl camiye saldıran Philip Manshaus, 21 yıl hapse mahkum edildi.

 Mahkemede ırkçı görüşlerini yineleyen 22 yaşındaki Manshaus, geçtiğimiz yıl önce üvey kardeşi Asyalı diye katletmiş, ardından Al-Noor camisine saldırmıştı. Al-Noor camisine saldıran Manshaus’un amacı çok sayıda müslüman göçmeni ibadet ettikleri sırada öldürmekti, ancak 65 yaşındaki bir göçmen Manshaus’un niyetini anlayınca saldırı girişiminde kimseye bir şey olmamıştı.

Üvey kardeşini Asyalı olduğu gerekçesiyle öldüren Manshaus, buradan Al-Noor camisine gidip çok sayıda müslümanı, tıpkı Yeni Zelanda’da olduğu gibi öldürmeyi amaçlamış, ancak terör girişiminde başarısız olmuştu.

Yargıç Annika Lindstroem, Manshaus’un mümkün olduğunca çok sayıda müslümanı öldürmek için içeri girdiğini söyledi.

Terörist Manshaus, mahkemede; geçtiğimiz yıl Yeni Zelanda’da yaşanan elim saldırıya ait görüntülere ve bu saldırının ardından yayınlanan manifestoya hayranlık duyduğunu söyledi.

Manshaus’un cami saldırısı, 2011 yılında camiye saldırıp 77 kişiyi öldüren Behring Breivik’in girişimiyle kıyaslandı, ve Behring davasında verilen karara benzer bir karar içtihat oluşturularak Manshaus davasında da verildi.

Manshaus, Al-Noor Camisi’ne saldırmadan önce tıpkı Yeni Zelanda’da olduğu gibi kafasına kamera takıp, canlı yayın yapmaya çalışmış ancak başarısız olmuştu.

Manshaus, terör girişimive birinci dereceden cinayet suçlamasıyla Norveç Ceza Kanunu’nun bu konudaki en ağır cezasına, yani 21 yıl hapse çarptırıldı. Manshaus, 21 yıl sonra toplum düzeni için tehdit oluşturmaya devam ederse, bu ceza süresiz olarak uzatılabilecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s