Cambridge Üniversitesi, “Maske kullanmak, insanları eve tıkmaktan daha faydalı”

İngiliz üniversitelerinin son paylaştığı araştırmaya göre, nüfusun büyük çoğunluğu maske kullanımına önem verirse, ikinci dalga büyük olasılıkla engellenebilir. Maske kullanımıyla beraber salgın kontrol edilebilir seviyelere düşecek, ardından ikinci dalganın yaşanması bu yolla engellenmiş olacak.

İngiltere üniversitelerinden Cambridge ve Greenwich’in bilim insanları tarafından koronavirüsle alakalı son yayınlanan makale de, koronavirüs pandemisinin önünü almak için maske kullanımının, karantina önlemlerinden daha etkili olabileceği tespit edildi. Bilim insanları, ev yapımı basit bir maskenin bile koronavirüs salgınının önünü almak için eşsiz önem arz ettiğini savunuyor.

Cambridge’deki çalışmaya liderlik eden Richard Stutt, “Analizlerimiz, ev yapımı maskelerin karantina önlemlerinden daha faydalı olduğunu gösteriyor. Maske kullanımı ülkemizde ve dünyada acilen benimsenmeli” dedi.

Stuff, aşı bulunmadan önce maske kullanımının, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uymanın, hayatın eski normale kavuşması için ilk etapta makul olan yol olduğunu söyledi.

Cambridge ve Greenwich tarafından hazırlanan araştırmanın sonuçları ve elde edilen bulgular, “Kraliyet Topluluğu A Bildirileri” dergisinde yayınlandı

Pandeminin ilk haftalarında, maske kullanımının virüse karşı etkili olup olmadığına dair güçlü bulgular yoktu. Ancak son araştırmalarla beraber evde yapılan kumaş maskenin bile hayati derece de önemli olduğu açığa çıktı. Araştırmacılar maske kullanımının salgını kontrol altına almada önemli bir araç olduğuna inanıyor.

Buna karşın ilgili makaleyi hem öven hem de yeren yorumlar, bilim insanlarının meslektaşları tarafından yapıldı. Bristol Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Brooks Pollock, maskelerin o kadar da koruyucu olmadığını iddia ederken; Oxford’dan Trish Greenhalgh, araştırmanın cesaret verici olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s