“Abim 20 dolar için öldürülmeyi haketmedi”, George Floyd’un kardeşinden duygusal konuşma

Amerika’da George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmesinin ardından, Floyd’un öldüğü Minnesota eyaletinde başlayan protestolar, buradan ülke geneline sıçramış, daha sonra ırkçılık karşıtı gösteriler dünyanın birçok bölgesinde düzenlenmişti. Geçtiğimiz gün son yolculuğuna uğurlanan Floyd için, kardeşi Philonise Floyd, bugün ABD Kongresi’nde duygulandırıcı bir konuşma yaptı. Abisini son yolculuğuna uğurlayışını, “bir kardeşin yapması gereken en zor görevdi” şeklinde betimleyen Philonise, George’u kaybetmenin üzüntüsünü Amerika ile, dolaylı olarak dünya ile paylaştı. Philonise Floyd’un ırkçılık kurbanı abisi George Floyd için yaptığı konuşmanın tamamı;

“Başkan Jerrold Nadler ve komite üyeleri”

“Abim hakkında burada konuşma fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim. Bütün dünya onu George olarak tanıyor ama ben Perry diyorum. Dün onu son yolculuğuna uğurladık. Bir kardeşin yapması gereken en zor şeydi. Şimdi ailenin en büyüğü benim. Bu yüzden bütün kardeşlerimi ve Perry’nin çocuklarını ve Perry için üzülen bütün herkesi teselli etmek benim görevimdi. Şimdi güçlü olmak zorundayım çünkü George benim yerimde olsaydı o da böyle yapardı.

Aslında ailenin en büyüğü olduğum için buradayım. Ve bundan sonra Perry’nin hep yaptığı gibi ailemize bakacağım. Abime öldürüldüğü gün bakamadım. Ama belki bugün sizinle konuşmak üzüntümü hafifletmede yardımcı olabilir. 

George her zaman ailesi ve başkaları için fedakarlık yaptı. Başkalarına yardım edecek kadar parası yoktu ancak yardım etmeyi ihmal etmezdi. O bizim nazik devimizdi. Cinayet videosunu izlerken de nazik oluşu aklıma geldi. Oldukça kibardı, polislere karşılık vermedi. Son ana kadar memurları dinledi. Onlara “efendim” dedi. Hayatını alan, 8 dakika 46 saniye boyunca onu boğan adamlara efendim dedi. Hayatı için yalvarırken bile onlara “efendim” demeyi ihmal etmedi.

O anları izlerken çektiğim acıyı size anlatamam. Hayatım boyunca yan yana olduğum insanın ölümünü izledim. Annem için çok üzülüyorum.

Çok yorgunum. Bütün bu acılar beni çok fazla yordu. Ve siyah bir insanın sebepsiz yere öldürülüşüne üzülmekten bıktım. Bugün sizin karşınıza çıkma sebebim, düzenin değişmesini talep etmek. Daha fazla acı yaşanmasın, buna engel olabilirsiniz. Acıdan bitap düştük. Polisliği tedavülden kaldırın demiyorum, sadece gerekli reformları yapın. O gün sokağa çıkan insanların çoğunluğu ayrımcılığa daha fazla katlanamayan insanlardı. 

George hiç kimseye zarar vermedi. Abim 20 dolar için öldürülmeyi haketmedi. Size soruyorum, siyah bir insanın hayatı bu kadar değersiz mi? Yirmi dolar mı? 2020’de hala ırkçılığın en aşalığı yaşanıyor. Siz siz olun, bu ülkenin ihtiyaç duyduğu politikacılar olun, liderler olun…

İnsanlar sokaklara dökülüp haklı taleplerini dillendirdi. Artık abimin adı bir anlam ifade ediyor. Siz de abim gibi isimlerinizin bir anlam ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Abimin ölümü dünyada birçok şeyin değişmesine sebep olabilir. Ve sanırım birçok şey değişecek. Abimin boş yere ölmediği sizin ellerinizde. Abim yaşarken ona veda etme şansım olmadı. Onu son anında göremedim. Ama şimdi onun bize baktığını biliyorum. Abim… Perry… Bak neler yaptın abim… Dünyayı değiştiriyorsun abim… Her şey için çok teşekkür ederim… Dünyadayken bize baktığın için, ve şimdi bütün insanlara baktığın için çok teşekkür ederim abim… Umarım oralarda huzurlu ve mutlu bir şekilde dinlenebilirsin…”

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s