Japonya, koronavirüs sürecinde üretimi robotlarla devam ettiriyor

İş gücü yaşlanan Japonya’da bir süredir robot teknolojisine başvuruluyordu. En son koronavirüs sürecinde vatandaşların evlerine kapanması sonucu üretim hepten robotlara bırakıldı.

Japon menşeili Mira Robotics firması koronavirüs salgını boyunca “Ugo” model üretim robotundan yok sattı.

Mira Robotics’in sahibi Ken Matsui, Tokyo yakınlarındaki atölyesinde Reuters’a demeç verdi. Matsui, “Koronavirüs krizi robot teknolojisinde fırsata dönüştü. Üretimi robotlarla devam ettiren firmalar, insan temasını minimuma indiriyor. Singapur ve Fransa olmak üzere birçok denizaşırı ülkeden sipariş aldık” ifadelerini kullandı.

Uzaktan kumandalı veya yapay zekaya sahip robotların en yeni özelliği, ellerindeki ultraviyole ışınlarla koronavirüsü saptayıp imha etmek.

Japonya’da nüfusun hızlı düşüşü, yılda yarım milyon iş kaybına neden oluyor. Varolan genç nüfusta, çoğu iş imkanını reddediyor. Bu iki sebepten ötürü Japonya’da robot teknolojisine olan talep patlamış vaziyette. Şu an için Japonya’da her yıl 500 bin iş kaybı, her yıl 500 bin robot demek…

Ve bu da hiçbir otomotiv şirketinin ulaşamadığı düzeyde. Robot endüstrisi, sürdürülebilirlik açısından Japon ekonomisinin demirbaşı olabilir. Yalnız şirketin sahibinin dediğine göre talepler sadece Japonya’dan değil, Fransa ve Singapur’dan da geliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s