Burundi’nin despot yöneticisi 55 yaşında hayatını kaybetti… Halkı uyutmak için futbol ve şiddet en çok başvurduğu uygulamalardı…

Gelir adaletsizliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri sayılan Burundi’de, başkan Pierre Nkurunziza 55 yaşında hayatını kaybetti. Nkurunziza, halkı bastırmak için şiddete, uyutmak için futbola başvuran fitness tutkunu bir despottu.

Burundi’de Nkurunziza’ya muhalif olan herkes- İSTERSE SİYASİ PARTİ LİDERİ OLSUN- isimsizler mezarına gömüldü. Ülke ekonomisi yıllarca istikrarsız biçimde sürüklendi ve hala sürüklenmeye devam ediyor. Her Allah’ın günü faili meçhuller, her Allah’ın günü sivil katliamı… Bunlar, artık Burundi için sıradan şeyler.. Neredeyse her ay ülkedeki üst düzey bir general bölücülükle suçlanıp yargılandı. Gazetecilikle uğraşan çoğu kişi ya sürgün edildi ya da hapsedildi… Veya henüz kimler tarafından katledildiği bilinmiyor.

Burundi’nin yerel haberlerini internet üzerinden paylaşan 4 gazeteci, ülkenin kuzeybatısındaki huzursuzluğu araştırmak için bölgeye seyahat etti diye her biri 2.5 yıl hapse mahkum olmuştu.

8 Haziran gecesi aniden ağırlaşıp kalp krizi geçirdiği söylenen Pierre Nkurunziza, 55 yaşında hayatını kaybetti. Arkasında bir çuval henüz aydınlatılmamış cinayet, onlarca insan hakları ihlali ve onlarca masumun kanı kaldı. Memleketini terk etmek zorunda kalan onlarca gazeteci kaldı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s