Şili’de koronavirüs rakamları şüpheli bir şekilde sıçradı… Hükümet ölüleri saklıyor mu?

Şili hükümeti tarafından pazar günü yapılan durum değerlendirmesinde, koronavirüs rakamları aniden artışa geçti. Ülkenin, kayıt dışı koronavirüs rakamlarını da toplam veriye dahil ettiği düşünülüyor.

Sağlık Bakanı Jaime Mañalich, 653 kayıt dışı ölümü, koronavirüs toplam bilançosuna dahil etmesiyle birlikte, ülke genelinde koronavirüs kaynaklı toplam ölü sayısı 2 bin 290’a çıktı. Bu pazar ölen 96 kişi, 653 kayıt dışı ölüme dahil edilerek hesaplandı.

Dünya ülkelerinin kısıtlamaları bir bir kaldırmasına rağmen salgının yeni anakarası olarak lanse edilen Latin Amerika’da karantina politilaları bir süre daha devam edebilir. Nitekim Şili, düşük ölüm oranına karşılık en yüksek vaka girişinin yapıldığı ülkelerden birisi.

Son haftalarda Şili medyası ve sağlık uzmanları, hükümetin koronavirüs ölülerini doğru bir şekilde saymayışını yüksek perdeden eleştirmeye başlamıştı. Şili’de koronavirüsün neden olduğu solunum yolu krizinden ölen hastalar, koronavirüs bilançosuna dahil edilmiyordu.

Sağlık Bakanı Mañalich, bundan sonra doğrudan veya dolaylı bütün ölümlerin koronavirüs kaynaklı olarak sayılacağının sözünü verdi. Şili’de pazar günü açıklanan rakamlarla birlikte, ülke genelinde 134 bin 150 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s