“Öldüren ipe götürülmedikçe, kadın bütün şiddet hikayelerinin kurbanı olacak…” Oğlunun yanında pompalı tüfekle öldürülen Hatice Çelik cinayetine tepkiler artıyor…

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde Hatice Çelik, eşi Veysi Çelik’le tartıştıktan sonra pompalı tüfekle öldürüldü… Annesinin yanı başında göz yaşı döken evladın fotoğrafı, Türkiye’de vicdan sahibi herkesi en derinden yaraladı… 

Peki Hatice Çelik neden öldürüldü? Hatice Çelik, oğlunun yanı başında pompalı tüfekle öldürülmek için ne yaptı? 

Türkiye’nin gizli arşivlerini Rusya’ya mı sattı? Amerika’nın Irak’ta on yıllardır yaptığı gibi milyonlarca masumun kanı eline mi bulaştı? Hatice Çelik, Kaddafi gibi aşağılanarak sokak ortasında katledilmek için ne yaptı? 

Sadece Hatice Çelik değil, 2019 yılında öldürülen 474 kadın katledilmek için ne yaptı? Yetime mahsul vergiyi cebe indirip Karayiplere kaçmaya çalışırken mi öldürüldüler? 

Yahu velev ki yaptılar… Velev ki milyonlarca liralık vergiyi cebe indirip Karayipler’e kaçacakları… E hukuk devletinde yaşamıyor muyuz? 

Bırakalım hakim karşısına çıksınlar, bırakalım “Adalet mülkün temelidir” levhası önünde dirsek çürütmüş hakim karar versin… 

Ama bu kurbanlar, bunların hiçbirisini dahi yapmamışken…. Neden Kaddafi gibi sokak ortasında “AŞAĞILANARAK” öldürülüyorlar?

Arnavutköy’de yıllardır evli olan Hatice Çelik ve Veysi Çelik arasında çıkan tartışma, silahlı kavgaya dönüştü. Eşini sokak ortasında pompalı tüfekle vuran Veysi Çelik, oğlunun tüm müdahalelerine rağmen tekrar geri dönüp eşine tekrar ateş açtı… Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edildi. 

Sağlık ekipleri bölgeye gelene kadar Hatice Çelik hakkın rahmetine kavuşmuştu. Annesinin yanı başında göz yaşı döken oğlun fotoğrafı yürekleri dağladı…  Eşine defalarca kurşun sıkan Veysi Çelik’in yeğeni, olayın ardından DHA’ya açıklamalarda bulundu. Ateş, “Demek ki anlaşamadılar. Geçimsizlik başka bir neden yok. Daha önceden aralarında tartışma yaşanıyordu. Olay sırasında Veysi Çelik’in oğlu ve yeğeni araya girmeye çalıştı. Engel olamadı” ifadelerini kullandı.

KADIN CİNAYETLERİNE ÖNERİ

“Öldüren, ipe götürülmedikçe… Cümle aleme ibret olsun diye, tezeğe batırılmış urganla meydanlarda asılmadıkça… Yani eden bulmadıkça, “kadın, bütün şiddet hikayelerinin kurbanı olacak” 

Merhum Aziz Nesin’in “Böyle Gelmiş Böyle Gitmez” şiiri, kadın cinayetlerini öyle güzel özetliyor ki…

BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ

“Bütün anneler, annelerin en güzeli,
Sen, en güzellerin güzeli.
Onüçünde evlendin,
Onbeşinde beni doğurdun,
Yirmialtı yaşındaydın,
Yaşamadan öldün.
Sevgi taşan bu yüreği sana borçluyum.
Bir resmin bile yok bende,
Fotoğraf çektirmek günahtı.
Ne sinema seyrettin, ne tiyatro.
Elektrik, havagazı, su, soba,
Ve karyola bile yoktu evinde.
Denize giremedin,
Okuma yazma bilmedin.
Güzel gözlerin,
Kara peçenin arkasından baktı dünyaya.
Yirmialtı yaşındayken
Yaşamadan öldün…
Anneler artık yaşamadan ölmeyecek…
Böyle gelmiş,
Ama böyle gitmeyecek!”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s