Boris Johnson, “Gösterilerde 35 polis memuru yaralandı”

İngiltere’nin Muhafazakar Başbakanı Boris Johnson, Amerika’da başlayıp ülkesine sıçrayan Black Lives Matter (Siyah Hayat Önemlidir) protestolarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin ırkçı bir ülke olmadığını iddia eden Boris Johnson, ülkesinde düzenlenen protestolara ilişkin konuştu. Johnson, polis memurlarına saldıran; Churchill heykelini ve 17. yüzyılın meşhur köle tüccarı Edward Colston heykelini tahrip eden protestocuların yakalanmasına ilişkin polise tam yetki verdi.

Johnson, İngiltere tarihine mal olmuş ünlü simaların heykellerine düzenlenen saldırı girişiminde, polisin 17 protestocuyu tespit etmesine karşın tutuklamayışına içerledi. 

Boris Johnson’ın sözcüsü de bugün, İngiltere’de düzenlenen protestolar hakkında bir konuşma yaptı. Sözcü Cummings, “Başbakan, dünyada ırkçılığın ve ayrımcılığın hala var olduğuna elbette inanıyor. Ancak İngiltere’nin ırkçı bir ülke olduğuna sizle aynı şeyleri düşünmüyor. Biz ırkçılığa dair çok önemli ilerlemeler kaydettik. Irkçılığın ve ayrımcılığın yaşandığı her yeri kamuoyu önünde madara etme politikamızdan taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Protestocuların köle taciri Colston heykelini yıkmasıyla ilgili soru sorulduğunda, “İnsanlar bir heykelin kaldırılması için kampanya başlatabilir. Ancak dün yaşananlar barbarlıktı. Ve ceza kanunu çiğnendiği için polisler, olayın sorumluları hakkında çalışma başlatacak.”  cevabını verdi.

Boris Johnson, İngiltere’de düzenlenen protestolarda 35 polis memurunun yaralandığını ve 36 protestocunun tutuklandığını duyurdu.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Black Lives Matter protestocularının ülkeyi savaş alanına çevirdiğini ve eylemlerin barışçıl havada yürümediği için bütün olayların yanlış olduğuna dair görüşlerini kişisel Twitter hesabından paylaştı.

Fotoğraflar, Daily Mail United Kingdom’un internet adresinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s