Türk avukatlar, Doğu Türkistan’daki vahşeti Birleşmiş Milletler’e taşıyor

Türk avukatlar, Doğu Türkistan’da yaşanan içler acısı durumu Birleşmiş Milletler’e taşıyor. Birleşmiş Milletler’in insanlara tanıdığı özgürlüklerin (işkence görmeme hakkı, vücut bütünlüğü hakkı, insan onuru) neredeyse hiçbirinin umursanmadığı Doğu Türkistan’da, dünyanın gözü önünde insanlar katlediliyor.

KUTSAL KİTAPLARA SAYGISIZLIK

BM daimi temsilcisi Çin, insan özgürlüklerinin güvencesini sağlamak yerine bu özgürlüklere potansiyel tehdit olmaktan başka bir şey yapmıyor. Doğu Türkistan’daki Müslüman Türkleri, kamplarda kültürsüzleştirmeye çalışan Çin, kutsal kitapları da tahrif ediyor. Kur’an-ı Kerim ve İncil’deki birçok ayet yeniden komünist parti ideolijisine uygun bir şekilde revize edildi.

Çin’de yaşanan bu travmatik olaylar birçok kez Birleşmiş Milletler’e taşındı, ancak daha önce şikayet/müracaat yolunun kullanılmadığı belirtiliyor.

100 AVUKAT MÜRACAAT ETTİ

Bu boşluğu gidermek için Türkiye’nin farklı il barolarına kayıtlı 100 avukat toplanıp Birleşmiş Milletler’e yapılacak başvuru için imza attı. 100 avukatın projeye katılımıyla beraber yine BM’ye gönderilecek şikayet dilekçesi usul ve esas göz önünde bulundurularak hazırlandı.

Kendini Doğu Türkistan mücadelesinde öne atan Avukat Fatih Keleştimur neden bu yola başvurduğunu şu şekilde anlatıyor: ” Hukukçularımızın üzerine düşen sorumluluk bu hususa uluslararası hukuk perspektifiyle bakmak ve dünyada buna ilişkin mekanizmaları harekete geçirmek şeklinde olmalıydı ve bu da inşallah gerçekleşiyor.”

BM YAPTIRIM UYGULAR MI?

Birleşmiş Milletler’in devletler üzerinde yaptırım uygulamak gibi bir yetkisinin olmadığı biliniyor. Nitekim, BM’de en çok şikayet edilen devletler arasında zaten Çin Halk Cumhuriyeti var. Ve bugüne kadar Çin üzerinde yaptırım uygulanmayışının tek gerekçesi “ticaret”. Koronavirüs salgını öncesi dünyanın fabrikası olarak tanımlanan Çin’de insan hakları ihlalinin binlerce örneği var, ancak Birleşmiş Milletler’in elle tutulur tek bir yaptırımı dahi yok.

Fatih Keleştimur, bir avukat olarak bu girişimden ne gibi sonuç beklediğini şu şekilde özetliyor, ” Biz soydaşlarımız için milli ve insani bir perspektifle tüm hukuk yollarını kullanmakla mesulüz. İddialar ve deliller apaçık ortadadır, olağan şartlarda bu kuvvetli deliller görmezden gelinemez. Biz; bu sonuç odaklı bakış açısıyla değil mesuliyetlerimizin icabı ile hareket etmek zorundayız.”

Yaklaşık 2 ay önce Türk avukatlarının başlattığı bu girişim, ne yazık ki Türk medyasında gerekli hassasiyeti ve önceliği görmedi.

100 avukatın bir araya gelerek usul ve erkanı gözeterek oluşturdukları şikayet dilekçesini birkaç kurum dışında haberleştiren olmadı.

Haber Kayda Değer ailesi olarak, Müslüman Türk dünyasının kanayan yarası Doğu Türkistan için bu girişimde bulunan her avukatı tebrik ediyor, hukuksal mücadelelerinde başarılı olmalarını ümit ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s