Timsah gözyaşları: Netanyahu’dan Filistinli engelli vatandaşın katli için başsağlığı

İsrail polisinin Filistin’de silahsız ve zihinsel engelli bir Filistinliyi öldürmesinden tam 1 hafta sonra İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, bugün acılı aileye başsağlığı dileklerini iletti. 

32 yaşındaki Filistinli zihinsel engelli Iyad el-Halaq, 31 Mayıs’ta, Kudüs’ün Eski Şehir mahallesindeki polis kovalamacasının ardından silah taşıdığı bahanesiyle katledilmişti. Daha sonra Iyad’ın zihinsel engelli olduğu ve silah taşımadığı tespit edildi. İsrail polisinin terörist sanıp öldürdüğü Iyad, ülkesi Filistin’de son yolculuğuna uğurlandı. İsrail’in zihinsel engelli bir adamı dahi “terörist” kategorisine koyup, sorgulamadan katletmesi; hem Filistin’de, hem İsrail’de hem de bütün dünya basınında geniş yer edinmişti.

YARIM AĞIZLA SÖYLENEN SAMİMİYETSİZ BAŞSAĞLIĞI

Cinayeti hakkında konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, “Iyad el-Halaq’ın başına gelenler korkunç. Bu olay, terör konusunda çok hassas olan bir yerde gerçekleşti, ve polis memurları Iyad’ı terörist sanıp öldürdü. Ve bizim “terörist” zannettiğimiz adam aslında engelli bir adamdı. Otizm hastasıydı” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE FİLİSTİNLİ SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Önce Minneapolis’te, sonra Filistin’de polisin iki masum cana kıyması ve Filistin’deki Iyad’ın hem engelli olup hem de düşman birlikleri tarafından katledilmesi, ülke çapında başlayan protestoların işaret fişeği oldu.

Bir hafta önce Iyad’ın cenaze törenine yüzlerce Filistinli katıldı.

Filistin hükümeti ve acılı aile, Iyad’ın ağır otizm semptomları gösterdiği ve İsrail polisini gördükten sonra korkup kaçtığını belirtti.

Netanyahu, “Polisin soruşturmaya devam ettiğini biliyorum. Hepimiz acılı ailenin kederini paylaşıyoruz” dedi. İsrail Başbakanı, kabine toplantısı devam ettiği sırada İçişleri Bakanı Amir Ohana’ya hitaben, “bu konuyu derinlemesine araştırmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

ÖZÜR DİLEMEMİŞTİ

Geçen hafta düzenlenen kabine toplantısında, İsrail koalisyon hükümetinin ortağı Benny Gantz, Iyad el-Halaq cinayeti için özür dilerken, o sırada Gantz’ın yanında oturan Netanyahu Iyad için herhangi bir şey söylememişti…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s