“Silah tutukluluk yaptığı için öldüremedi”, kadın cinayetleri son bulsun, EROL ELBASAN TUTUKLANSIN

Kadına şiddet neredeyse her gün farklı şehirlerde ve aynı şekilde karşımıza çıkıyor. İki gün önce eşi tarafından yüzü bıçakla parçalanan Emmun Ateş, dün sevgilisinden şiddet gördükten sonra intihar eden Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümü, bugün de İstanbul/Kartal’da boşanma aşamasındaki eşinden dayak yiyen acılı kadın. Şiddet her yerde, utanılan sakınılan, söylenilmeye çekinilen her yerde. Ve kadın her yerde mağdur. Her yerde en savunmasız olan yine kadın.

Boşanma aşamasındaki kadın, eşi Erol Elbasan’dan defalarca dayak yemiş, defalarca şiddete uğramış. Şiddete uğradığına dair polis karakoluna defalarca müracaat etmiş, ancak değişen hiçbir şey yok. Google’a kadın cinayeti haberleri yazarsanız, zaten üç aşağı beş yukarı böyle bir hikayeye rastlarsınız.

Şiddete uğrayan kadın yardım etsin diye polise başvurur, polis hep aynı gerekçelerle gelecekteki katili serbest bırakır ve kadın ölür. Çoğu zaman çocuklarının yanındayken öldürülür. 

Erol Elbasan’ın kızının iddiasına göre, babası hem kendisine, hem kardeşine hem de annesine defalarca şiddet uygulamış, ve hala uygulamaya da devam ediyor.

Defalarca en yakın polis karakoluna müracaat eden acılı anne, her defasında aynı geri dönüşle karşılaşmış. Erol Elbasan’ı polis ne gözaltına almış, ne nezarete atmış. Anlayacağınız, zalimin ettiği zulümler yanına kâr kalıyor. 

En son kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadını öldürmek isteyen Erol Elbasan, silahın tutukluluk yapması üzerine bu kez silahın kabzasıyla kadının yüzünü tanınmaz hale getiriyor. Vücudunun çeşitli yerlerini darp ediyor.

Sadece anne değil, kızlarda şiddet mağduru. Erkek arkadaşının yanında olsun veya olmasın, onlarda bu vahşetten nasibini almış. Ve korkuyorlar. Her insan gibi… 

Bütün bu yaşadıklarını, sosyal medya üzerinde paylaşan genç kızın hikayesi kısa sürede binlerce etkileşim aldı. Twitter’da yüzlerce sosyal medya kullanıcısı bu gönderiyi kendi profilinde paylaştı. Görüntülerde annesinin uğradığı şiddetin boyutunu gösteren genç kız, babasının annesini öldürmeden gözaltına alınıp, hakim karşısına çıkarılmasını istiyor. 

Bu örnek ve diğer örneklerin sonunda kadın cinayeti yaşandığını defalarca gördük. Potansiyel katilin yargılanması için illa katil zanlısı olmasına gerek yok. İlla kadın katili olmasına gerek yok. Bu konuda verilecek örnek ceza, potansiyel kadın katillerini baskılamak açısından içtihat oluşturabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s