Rus Büyükelçi’den küfür gibi S-400 açıklaması, “Alırken bana mı sordunuz kardeşim?”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye’nin S400 alımına ilişkin skandal sözler söyledi. Rusya-Türkiye ilişkilerinin yüzüncü yılı için CNN Türk yayınına katılan Yerhov, S400 ticareti hakkında diplomattan ziyade tüccar ağzıyla konuştu.

“İster plaja gidin, ister patates taşıyın” diyen eski SSPB (Sosyalist Sovyet Patates Birliği) Büyükelçisi Yerhov, Türkiye hakkında hakaretamiz açıklamalarda bulundu. Rus Büyükelçi’nin  konuşmasından satır başları;

“Öyle bir alana değindik ki her kelime her ima durumu ciddi şekilde değiştirebilir. 

Genel bir cevap vermek durumundayım. Kullanılıp kullanılmayacağı tamamen sahip ülkenin hür iradesinde alınacak karardır. 

Türkiye’nin bizden satın almak istediği ürünü biz sattık. Bu sistemlerin sahibi Türkiye’dir. Tamamen ülkenin kararına bağlı bir durum. 

Duruma basit bir örnekle bakalım: ben bir aracın distribütörüyüm siz de benden araç almak istediniz. Satış yaptık. Sizden parayı aldım, aracı verdim. Araç sizin. İster plaja gidin, ister patates taşıyın, isterseniz üstüne makineli tüfek monte edin savaşa katılın, onu garajda saklamak sizin doğal hakkınız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s