Pakistan’da koronavirüs vaka sayısı 100 bine yaklaşıyor

Çin hükümeti, Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsü doğruladıktan sonra, bir anda bütün dünyayı etkisi altına  alan bu virüs, dünya genelinde 7 milyon kişiye bulaşırken, yaklaşık 400 bin kişinin ölüm sebebi olarak kaydedildi.

Bu süreçte sağlık sektöründe olduğu kadar, belki daha hazin bir şekilde ekonomi kalemlerinde kırılmalar yaşandı. Bu süreci en az kayıpla atlatmak isteyen devletler ağır karantina uygulamalarını devreye soktu ve okullar başta olmak üzere birçok kamusal alan, insana açık alan kapatıldı.

Yine bu süreçte milyonlarca insan işini kaybetti. Amerika’da 40 milyon kişi işsizlik yardımı başvurusunda bulundu. Amerika’da 3 trilyon dolar, Japonya’da 2.4 trilyon dolar ekonomik teşvik ve yardım paketi açıklandı. 

PAKİSTAN’DA ALINAN ÖNLEMLER

Dünya genelinde koronavirüs tablosu bu şekildeyken, Pakistan’ın bu durumdan yakayı sıyırması neredeyse imkansızdı. Yine süre kazanma açısından erken alınan önlemler sayesinde virüs Pakistan’a, İran’dan sonra giriş yaptı. 11 Mart tarihinden itibaren ülkedeki birçok işletme ve kamusal alan hükümet tarafından kapatıldı.

PAKİSTAN’IN KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Pakistan’da koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı son rakamlarla birlikte 2.002’ye ulaşırken, ülke genelinde 98 bin 943 enfekte hasta kaydı yapıldı. Bunun yanı sıra, hükümet yetkilileri tarafından 33 bin 465 hastanın iyileştiği doğrulandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s