Ordu Büyükşehir Belediyesi, “hatayı” elle tutulabilir hale getirmek için Ertuğrul Gazi heykelini, Engin Altan’a benzetti

Ordu Büyükşehir Belediyesi cumartesi günü Bilal Köyden Açık Hava Müzesi’nin açılışını yaptı. Açık hava müzesinde Türk tarihine mal olmuş birçok karakterin profil heykeli yer alıyor.

Kimler yok ki? Merak etmeyin siz yoksunuz… Ama kimler yok ki?

İlk düzenli orduyu kuran Metehan’dan, Dîvan-ı Lûgat’it-Türk yazarı Ahmed Yesevi’ye kadar onlarca ismin profil heykeli tasarlanmış. İyi de düşünülmüş. Bu tip mekanlar, genç nesil için hafıza oluşumunda faydalı olabilir. Bu amaçla “Bilal Köyden Açık Hava Müzesi’ni” tamamlayan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunarım. 

Ama…

Ama’dan önce söylenen hiçbir şeyin önemi yoktur demeyeceğim merak etmeyin… Sadece Ertuğrul Gazi heykeli biraz olmamış mı ne?

Yani,

Türk tarihine mal olmuş birçok ismin profil heykelini yapan heykeltraş, sıra Ertuğrul Gazi’ye gelince, Ertuğrul Gazi’yi değil Engin Altan’ı tasvir etmiş. 

Sırf bu yüzden Ordulu çocuklar Türk tarihini yanlış anlayabilir.

Zaten yavrucaklar televizyonda gördüklerini gerçek sanıyor, dizi oyuncularının gerçek tarihi karakterler olduklarına inanıyorlar…

Ama koca koca adamlar Ertuğrul Gazi’nin profil heykelini yapacağız diye Engin Altan Düzyatan’ı resmederse kim bu çocuklara gerçeği anlatacak? 

Bari açık hava müzesini açarken Ertuğrul Gazi’yi de çağırsaydınız…

Yani Engin Altan Düzyatan’ı…

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s