Dünya Boks Şampiyonu Anthony Joshua Floyd protestolarına katıldı, “Irkçılıkta bir salgındır”

Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Anthony Joshua, cumartesi günü İngiltere’deki eylemcilere, ırkçılığın da bir salgın olduğunu söyledi.

Cumartesi günü İngiltere’nin en ünlü sporcularından olan Anthony Joshua, memleketi Watford’da düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolara katılmadan önce, göstericilerin toplandığı parkta bir arkadaşının yazdığı şiiri okudu.

“Bu virüs salgın olarak tanımlandı ve kontrolden çıktı. Covid-19’dan bahsetmiyorum, bu virüse ırkçılık deniyor.” diyen Joshua, protestoculara ırkçılık karşıtı konuşmasını yaptı.

Amerikalı siyaji George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan sokak eylemleri, dünyanın dört bir yanına sıçradı. Bu eylemler bazen kanlı protestolara dönüşürken, bazen demokratik tutum çerçevesinde gerçekleşiyor. Bugün Watford’daki protestolar, ABD’dekinin aksine daha insancıldı.

Normal takvimde bu ay Bulgar Pulev’le Tottenham Hotspur sahasında karşılaşması planlanan Joshua, COVID-19 pandemisi nedeniyle etkinlikler ertelenince bir süre daha çalışmalara devam ediyordu. Geçtiğimiz gün antrenman sırasında dizinden sakatlanan ünlü boksör, protestolara dizlik ve koltuk değneğiyle katıldı. Irkçılık karşıtı konuşmasına devam eden Joshua, “Sadece ten rengi gerekçesiyle işlenen bu anlamsız cinayetlere sessiz kalamayız. Bu kurnaz ırkçılığ daha fazla sessiz kalamayız” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s