Dışişleri Bakanlığı’ndan Mısır’a cevap, “Asılsız ithamlarınızı reddediyoruz”

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin 4 Haziran tarihli DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu toplantısında, Türkiye’yi Libya’daki iç karıştıcı olarak lanse etmesine Türkiye’den cevap gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Asılsız ithamlarını reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry, Türkiye temsilcisi Sedat Önal’ın da olduğu toplantı da Türkiye’yi Libya’daki İç Savaş’ın sorumlusu olarak tuttu, barışın önündeki en büyük engel olarak yine Türkiye’yi gösterdi. Türkiye ise, Mısır’a gereken cevabı hem toplantıda temsilcimiz Sedat Önal’la hem de Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden verdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan metinde, Mısır’ın gayrimeşru Hafter birliklerine verdiği destekler, “Darbeyle işbaşına gelenlerin bir darbeciyi desteklemesi de şaşırtıcı değildir.” şeklinde özetleniyor. Bakanlıktan yayınlanan yazılı açıklamanın tam hali şu şekilde, 

“Mısır Dışişleri Bakanı’nın, 4 Haziran’da düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ülkemize Libya bağlamında dile getirdiği asılsız ithamları reddediyoruz. Esasen, toplantıda ülkemizi temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Mısır Dışişleri Bakanı’na gereken cevabı vermiştir.

Toplantı sırasında tarafımızca dile getirildiği üzere, Libya’da barış ve istikrarın tesisinin önündeki en büyük engeli meşru hükümeti devirerek bölgede bir başka otoriter rejim kurmaya yeltenen darbeci ve korsan Hafter ile bu şahsa her türlü desteği sağlayan Mısır Yönetimi ve diğer destekçileri oluşturmaktadır. Darbeyle işbaşına gelenlerin bir darbeciyi desteklemesi de şaşırtıcı değildir. Mısır’ın darbeci Hafter’e yıllardır sağladığı askeri destek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının açık ihlalini teşkil etmektedir. Libya halkı, ülkesinin birliğini ve geleceğini tehdit eden, kendi halkına zulüm etmekte beis görmeyen darbeci Hafter’i destekleyenleri, Libya’da yaşanan kaos ve istikrarsızlıktan dolayı daima sorumlu tutacaktır.

Suriye’de DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele ederek binlerce teröristi etkisiz hale getiren tek ülke olan Türkiye, Libya’daki meşru Hükümete talebi ve ilgili BM kararları çerçevesinde verdiği desteği sürdürecek, ülkede barış, huzur ve istikrarın tesis edilmesi yönündeki çabalarını devam ettirecektir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s