ABD’de on binler Beyaz Saray’a yürüdü

Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemler, 25 Mayıs’tan itibaren sürüyor. İlk günlerde sokağa çıkan protestocuların asıl amacı, adı cinayete karışan bütün polislerin hakim karşısına çıkıp yargılanmasıydı ve bu isteklerinin hepsi yerine geldi de. Ancak şimdiyse düzenin değişmesini istiyorlar.

“Siyah hayatı önemlidir-Black Lives Matter” protestocuları, siyahi vatandaşların korunması için bir dizi kanun talep ediyor. Bugün on binlerce protestocu organize olup Beyaz Saray’a doğru yürüyüşe geçti. Beyaz Saray eylemine katılanlardan 27 yaşındaki inşaat işçisi Delonno Carroll, evde daha fazla oturamayacağını belirtip gösterilere katıldığını, bu durumda insanların sesini duyurmaları için başka yol olmadığını söyledi. Carroll, “Sesimizin duyulması gerekiyor. Artık George Floyd gibi bir erkeğin sokakta annesini çağırırken ölmemesi lazım” dedi.

ABD polisinin göstericilere karşı tutumlarında ise büyük değişikliklere rastlandı. Salı gününe kadar protestocuları şiddetle bastırmaya çalışan ABD polisi, bugün kask ve kurşun geçirmez yelek yerine daha hafif kıyafetlerle Beyaz Saray çevresinde nöbetteydiler. Sayıları, önceki günlere kıyasla epey az olmakla beraber, göstericileri dağıtmak için herhangi bir şiddet eylemine başvurmadılar. Beyaz Saray eylemcileri, saraya gitmeden önce şehir meydanında toplanıp organize oldular. 

Beyaz Saray eyleminin yapıldığı sırada o an yoldan geçen sürücüler korna ve sloganla destek verdi. Bazı vatandaşlarda, göstericileri bu sıcak günde ferahlatmak için soğuk su dağıttı, bazıları atıştırmalık şeyler dağıttı.

George Washington Üniversite Hastanesi’nin önünden geçip Beyaz Saray’a yürüyen protestocular, “Eller yukarı!-Ateş etme”, “Nefret için değil umut için yürüyoruz”, “Nefes alamıyorum!” sloganlarını attılar.

Washington’daki protestoya katılanların çoğunluğu beyazdı. Eyleme katılanlardan 40 yaşındaki kamu çalışanı Michael Drummond, “Özellikle beyaz bir insan olarak statükodan (gelenek-kalıplaşmış yargı-mevcut durum) faydalanıyorum. Aktif olarak çalıştığım için kurumsal ırkçılığın yapısını bozacak bu tür gösterilere pek katılamıyorum” dedi

Kuzey Carolina doğumlu Floyd için memleketinde ikinci bir anma töreni düzenlendi. Bu vesileyle yüzlerce insan Raeford’daki anma töreni için kiliseye gitti.

Öte yandan New York’ta 75 yaşındaki yaşlı göstericiyi iten ve kötü muamele eden iki polis memurunun görevden ihraç edildiği ve savcı tarafından haklarında ikinci dereceden suçlandıkları belirtildi. Polis memurları tarafından itilen yaşlı adam hastaneye kaldırıldı. 75 yaşındaki adama yapılan ilk tetkikler sonucu, beyin travması, bilinç kaybı ve sağ kulakta kanama yaşadığı açıklandı. 

Son olarak Amerikan sağlık uzmanları, ülke çapında günlerdir süren gösteriler sonucu, ikinci koronavirüs dalgasının yaşanacağını düşünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s