Volkswagen işçi kıyımına gidiyor

Koronavirüs sadece sağlık sektörünü değil, ekonomiyi de derinden etkiledi ve ekonomi özelinde en çok etkilenen kalem, otomobil sektörü oldu.

OTOMOBİL SEKTÖRÜ BÜYÜK KAYIP YAŞADI

Bütün dünya ülkelerinde koronavirüs süreci boyunca otomobile talep düşüşü otomobil endüstrisini küçülmeye yönlendiriyor. Latin Amerika’daki otomobil fabrikaları bu yıl, geçtiğimiz yıllara nazaran yarı yarıya üretim gerçekleştireceklerini açıklamışlardı. Otomobil endüstrisinin kalbi Almanya’da bu süreçte en çok etkilenen ülkelerden biri.

VOLKSWAGEN’İN TASARRUF MODELİ

Alman otomobil devi Volkswagen sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının ekonomik boyutunu en aza indirgemek için birtakım önlemler alınacağı duyuruldu. Bunlar arasında harcamaları kısmak, yatırımları ve sabit maliyeti (işçi, kira, gider) azaltmayı planlıyorlar.

Alman “Automobilwoche” adlı otomobil dergisine konuk olan Volkswagen sözcüsü, şirketin daralma politikalarına dönük soruyu, bu konunun uzun süredir genel kurulun gündeminde olduğu şeklinde yanıtladı. Volkswagen sözcüsü Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Salgına karşı ne gibi önlemler alınması hususunda bir dizi görüşme yaptık. Yalnız, şu an için somut bir şey yok.” dedi

Alman otomobil dergisi Automobilwoche, Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in şirket yönetim kurulu toplantısında, “Ar-Ge harcamalarını, yatırımları ve sabit maliyeti önceki iş planlamasına kıyasla önemli ölçüde kısmalıyız” şeklinde konuştuğunu iddia etti. 

Volkswagen’in temmuz ayına kadar düşüş kaydedeceğini varsayan Alman dergisinin aksine; şirket CEO’su Diess, yıl sonuna kadar bütün otomobil şirketlerinin düşüş kaydedeceğini ileri sürdü.

Almanya’nın ünlü otomobil markası VW, yıl sonuna kadar giderlerini yüzde 20 oranında düşürmeyi planlıyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s