Köşeye sıkıştılar… Mısır’dan Libya için ateşkes çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanı El Fettah Sisi ve çevresindeki kuyu kazıcılar köşeye sıkıştı. Libya için masaya oturmak isteyen “Libya düşmanları” ateşkes talep ediyor. Şu an için Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından ateşkes çağrılarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Ve zaten meşru Libya hükümeti, ülkenin doğusundaki terör odaklarına yönelik “Zafer Operasyonu” başlattıklarını duyurmuştu. Bu operasyonla birlikte Libya’nın birliğini sağlamayı amaçlıyorlar. Ancak Mısır ve takipçileri Libya için süre kazanmak istiyor. 

LİBYA’NIN MEŞRU HÜKÜMETİ BÜYÜK KAZANIM ELDE ETTİ

Libya’daki meşru hükümetin art arda Halife Hafter güçlerine ağır kayıp verdirmesi, ve en son Trablusgarp’ı tamamen kontrol altına alması üzerine ülkedeki İç Savaş dengeleri bir anda değişti. Daha önce Rusya, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır tarafından hem finansal hem de askeri destek alıp Libya’nın başına geçmeye hazırlanan Hafter güçleri umduğunu bulamadı. Türkiye’nin bölgede askeri danışmanlık yardımında bulunması ve Türk SİHA’larının Hafter güçlerine ağır kayıp yaşatmasıyla birlikte zafer çığlıkları Libya’nın meşru hükümeti tarafından atılmaya başlandı. 

ATEŞKES ÇAĞRISI

En son köşeye sıkıştıklarını anlayan Uluslararası Hafter Koruma Konsorsiyumu’nun (UHKK) sözcüsü asker eskisi El Fettah Sisi, ateşkes çağrısında bulundu. Bundaki amaçları Hafter’e zaman kazandırıp, tekrar askeri ve finansal yardımda bulunmak. Ancak, koronavirüs salgınında kırılan dünya ekonomilerinin, Libya İç Savaşı’nı devam ettirmeye niyetleri yok. 

Libya’da art arda kayıp yaşayan Halife Hafter soluğu Mısır’da aldı. Mısır’daki asker eskisi Sisi’yle görüşen Hafter, savaşı kendi seyrine çevirecek bir dizi söz aldı.

Mısır’ın asker eskisi darbeci lideri El Fettah Sisi, 8 Haziran’dan itibaren, Libya’nın doğusuna tünemiş Hafter birlikleri için Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle masaya oturacaklarını açıkladı. 

Mısır’ın başkenti Kahire’de Sisi’yi ziyaret eden Hafter ve Hafter’in seçtiği meclis başkanı Aguila Saleh, bayramda harçlık alan çocuklar gibi istediklerini alınca neşeyle gasp ettikleri topraklara döndüler.

Ateşkes çağrısının içeriğinden bahseden Sisi, müzakerelerin Cenevre’de başlatılmasını ve ülkedeki bütün yabancı savaş güçlerinin çıkarılması gerektiğini belirtti. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s