İhsan Şenocak’tan Diyanet’e çağrı; “Çin malı kullanmak haramdır…”

Doğu Türkistan’daki zulümlerin artması üzerine İhsan Şenocak kişisel Twitter hesabından Diyanet İşleri Başkanlığı’na fetva çağrısında bulundu. Doğu Türkistan üzerine yayınlar yapan bir Twitter hesabında paylaşılan video, bir gün içerisinde tam 100 bin kez izlendi.

Görüntülerde Çin Komünist Partisi’nin Kur’an-ı Kerim’i tahrif ettiğini iddia eden kadının konuşması yer alıyor. Geçen sene Çin Meclisi’nde kabul edilen yasaya göre, ülkedeki bütün kutsal kitapların parti ideolojisine göre yeniden hazırlanacağı kaydedilmişti. Çin’in bu hadsizliğinden müslümanlarda nasibini aldı. 

Müslümanların çoğunlukta olduğu Doğu Türkistan’da, Kur’an- Kerim’ler tahrif edildi. Kur’an-ın annesi olarak tanımlanan Fatiha suresi değiştirildi, bunun yerine Çin Komünist Partisi’ni öven propagandalar yer aldı.

Çin’de kutsal kitapların tahrif edilip, bunlar yerine parti ideolojisi yazılmasının arkasında, hükümetin bütün inançları potansiyel muhalefet görmesi yatıyor. İnsanları parti ideolojisiyle zehirlemek isteyen Çin hükümeti, bir nevi dinleri de “Çinlileştirmeye” çalışıyor. Çin hükümeti tarafından gözetim altında tutulan tarihçi Zhang Lifan, Çin’in neden kutsal kitapları değiştirmeye çalıştığını şu şekilde anlatıyor, “Komünist rejim bir tarikat gibi işlediği için Tibet Budizmi, Hristiyanlığı veya İslamiyeti bir rakip olarak değerlendiriyor. Toplumunun kendisine ihanet edeceği korkusuyla da dinler üzerindeki baskıyı artırıyor. Halk üzerindeki kontrolü kaybetmekten korkuyor”

Kur’an-ı Kerim’in tahrif edilmesiyle alakalı Twitter hesabından paylaşım yapan Şenocak, Çinle ticaret yapılmaması için Diyanet’e çağrıda bulundu. Şenocak, “Mümtehine Suresi’nin 9. Ayeti, Çin gibi Müslümanları katleden devletlerle(zaruret müstesna)ticaret dahil her türlü ilişkiyi yasaklar.Diyaneti ve fakihleri mezkür ayetten hareketle “Çin malı kullanmak haramdır” diye fetva vermeye davet ediyorum.Bu fetva yerli üretimin de önünü açar.” ifadelerini kullandı.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s