Elazığ Valiliği’nden “Barış Pınarı” eylemlerine yasak

Elazığ Valiliği’nin kurumsal internet adresinden yapılan açıklamada, 15 gün süreyle il genelinde uygulanacak yasaklar ve tedbirler duyuruldu.

Elazığ Valiliği’nin 7 Haziran 2020 tarihli kararında, il genelinde “Barış Pınarı Harekatı’na” yönelik her türlü eylemin 15 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri baz alınarak hazırlanan valilik kararı şu şekilde;

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından başlatılan “Barış Pınarı Harekatı ve Bahar Kalkanı Harekatı’na” yönelik protesto amaçlı ilimiz genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, vb. eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11/C maddesi ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 7. ve 17. Maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devamı niteliğindeki her türlü eylem ve etkinliklerin Elazığ İl sınırları içerisinde (il merkezi, ilçeler ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) 07/06/2020 günü saat 00.01’den 21/06/2020 günü saat 23.59’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu nedir? Hangi amaçla hazırlanmıştır? 

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, eylemcilerin nerede, ne zaman yürüyeceklerini bölgenin en yetkili amirliğine bildirmesi, ve eylemcilerin bazı kıstaslara uyması için hazırlanmıştır. Göstericilerin bu kanun maddelerini ihlal ettiği zaman, yetkili mercilerin gösteriyi yasaklama; kolluk kuvvetlerini görevlendirme veya gösteriyi erteleme gibi birtakım hakları vardır. Bir bakıma bu kanun, insanların huzurunu ve güvenliğini güvence altına almak için hazırlanmıştır diyebiliriz. Peki, Elazığ Valiliği’nin atıfta bulunduğu 7. ve 17. maddeler hangi kapsamda hazırlanmıştır? Bağlayıcılığı nedir? 

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. maddesi;

TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNU’NUN 17. MADDESİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s