Ekrem İmamoğlu Riva Deresi hakkında konuştu, “Bu ne kepazelik ya? Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım ya”

Son günlerde sık sık gündeme gelen Riva Deresi hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. Karadeniz’e dökülen derelerin DSİ’ye ait olduğunu belirten İmamoğlu, bu konuda İBB’nin yetkisi olmadığını belirtti. 

Son haftalarda ulusal basının gözler önüne serdiği Riva Deresi’nin içler acınası hali hakkında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kamuoyunu bilgilendirdi. Beykoz’a giderek Riva Deresi üzerinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, konuyla alakalı kurumun İBB değil, DSİ olduğunu ve DSİ’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları şu şekilde;

“2009 yılında DSİ, İSKİ ve İBB yetkilileri arasında yapılan toplantıda, Karadeniz’e dökülen diğer akarsular gibi Riva Deresi’nin ıslahının da DSİ tarafından üstlenilmesi karara bağlandı” bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi: “DSİ, İBB’ye ait bir kurum değildir. DSİ, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir kurumdur. İSKİ kimin kurumu? Milletin kurumu, halkın kurumu. İBB kimin kurumu? Yine halkımızın, ülkemizin en kadim kentinin 16 milyon insanına ait bir kurum. Çıkıyor, her konuşmalarına, talimat şeklinde tanım koyarak konuşan bir bakan diyor ki dün; ‘Burasının artık onun bunun elinde bertaraf olmasına izin vermeyeceğiz. Biz, bu süreci çözeceğiz ve Riva’yı halkımıza kazandıracağız.’ Ayağa kalkıp alkışlayası geliyor insanın! Çok acı, tam adı ‘bölücülük’; ayrımcılık hafif kalır.” Bölgedeki kağıt fabrikasından Riva Deresi’ne akan balçık haldeki atık suları yerinde gözlemleyen İmamoğlu, tepkisini, “Biz, burada suç duyurusunda bulunma yetkimizi kullanalım. Görevini yapmayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Kim o? Gerekiyorsa, Çevre Bakanlığı’nın buradaki yetkilisi. Bu ne kepazelik ya. Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım ya” 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s