Amerika’daki olaylar Meksika’ya sıçradı, halk maskesi olmadığı için öldürülen Lopez’in hesabını soruyor

Meksika’da, Amerika’dakine benzer kanlı protestolar yaşanıyor. Nisan ayında polis nezaretindeyken hayatını kaybeden inşaat işçisi Giovanni Lopez için adalet talep eden Meksikalılar, sokaklarda şiddetli protesto eylemleri başlattı. Protestocular sadece Meksika hükümetine ait binalara değil, ABD Büyükelçiliği’ne de saldırdılar.

Meksika’nın batısındaki Jalisco eyaletinde polis nezaretinde hayatını kaybeden inşaat işçisi Giovanni Lopez için şiddetli protesto eylemleri başlatıldı.

Halk, tıpkı Amerika’da olduğu gibi Meksika’da da Lopez’i öldüren polisin hakim karşısına çıkmasını istiyor.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan bir videoda 3 polis memuru, Giovanni Lopez olduğu düşünülen inşaat işçisini maske takmadığı için gözaltına alıyor.

Şu ana kadar herhangi bir hükümet yetkilisi videodaki kişinin kimliğine dair açıklama yapmadı, ancak halk gözaltına alınan kişinin Lopez olduğuna emin.

Daha sonra gözaltında öldüğü iddia edilen Lopez için Amerika’dakine benzer geniş çapta sokak hareketleri başlatıldı. Vandalizmin tırmanması üzerine harekete geçen Jalisco eyaleti Başsavcısı Gerardo Soli, videodaki 3 polisin tutuklandığını açıkladı.

Jalisco Valisi Enrique Alfaro kişisel Twitter hesabından, “Videodaki 3 polisi tutukladık. Size söz veriyorum Giovanni Lopez’in katledilişi cezasız kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Amerika’da siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafınca öldürüldüğü görüntülerin sosyal medyaya yayılması, ve bu videolardan etkilenen halkın sokaklara dökülüp şiddet eylemleri başlatması üzerine komşu Meksika halkı da cesaretlenmiş, bir ay önce kaybolan Lopez için sokaklara dökülmüştü.

Cuma günü siyah giyimli yüzleri bağlı protestocular New Mexico’daki ABD menşeili Citi Group bankasının bir şubesi de dahil olmak üzere birçok işletmeyi tahrip ettiler. Daha sonra ABD Büyükelçiliği’ne molotof kokteylli saldırı düzenlediler.

Guadalajara Belediye Başkanı, şiddetli protestolarda 26 kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s