O yumruğu emekçiler için atmış… Duayen gazeteci Uğur Dündar klor kaçakçısıyla giriştiği kavgayı anlattı

Uğur Dündar… Tam 50 yıl boyunca gazetecilik mesleğini kimilerine göre başarılı bir şekilde, kimilerine göre etik kuralları dışında sürdürmüş bir isim. Ancak onun 50 yıl boyunca gazetecilikle uğraşması bile, henüz 50 yaşına basmamış bize saygıdan başka çıkar yol bırakmıyor. “Saygı kayığına binmeden sevgi denizinden geçilmez” demiş büyüklerimiz, o halde Dündar’ı olur olmadık tümcelerle, sözlerle, iftiralarla yargılamak yerine saygı duymalıyız. 

Geçtiğimiz gün ABD’deki klor kaçakçısıyla yumruk yumruğa kavga ettiği görüntüleri internete düşen Dündar, konuyla alakalı Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde bir yazı yayınladı. 

Duayen gazeteci, bundan yıllar önce Edirne’ye kendisinden yardım bekleyen emekçilerin derdini dinlemek için gidiyor. 

Edirne’ye vardığında karşısına emeğinin karşılığını alamamış binlerce ümitsiz emekçi çıkıp, Dündar’dan kendilerine yardım etmesini istemiş. 

Emekçisinin karşılığını vermek yerine geride bir avuç borç seneti bırakıp Amerika’ya kaçan klor kaçakçısı, bir daha hiç kimse beni arayıp sormaz diye düşünüyor ancak hayatının travmasını yaşatan gazeteciyi hesaba katmıyor.

O gün, Edirne’de “aç biilaç” vaziyetteki klor emekçisinin durumundan çok etkilenen Dündar, zaten kimyasalın içine girip sağlığını riske atan bu adamların sesi olmaya karar veriyor. Ardından ilk uçakla ABD’de dolar milyarderlerinin yaşadığı malikaneler semtine gidip bizim klor kaçakçısının peşine düşüyor…. 

O anları şu şekilde anlatıyor Dündar, 

“Çok geçmeden adresi tespit ediyoruz. Bunun üzerine kameraman kardeşim Gökhan Acun’la birlikte ABD’ye New York yakınlarında, dolar milyarderlerinin yaşadığı semtteki malikaneye gidip, kapıyı tıklatıyoruz. Amacımız evrensel meslek ilkelerimizin gerektirdiği birkaç soruyu yöneltmek ve işçilere verdiğimiz sözü tutmak…

Ancak içerdekiler, kapıyı açmak yerine üzerimize çalıştırdıkları bir kişiyi gönderiyorlar.

Mali polisin, bu iş adamının Türkiye’den kaçırmak üzere bir Bulgar gemisine yüklettiği değerli eşyaları ortaya çıkardığı operasyonda, adı eşyaların alıcısı olarak geçen çalışana mikrofonu uzatıp, “Buyurun mikrofon sizin, konuşun aynen yayınlayalım” dememize karşın o, hakaretler savurmayı yeğliyor. İş adamı ve eşinin doldurduğu kişi bununla da yetinmeyip “Şimdi sizi parça parça edeceğim” diyerek kameraman Gökhan’a saldırıyor. 

Sonrası, karakolda biten, tam bir gerilim filmi…”

Uğur Dündar’ın hayatını işleyen “Olağanüstü bir hayat” belgeseli bu akşam saat 21:00 TELE 1 TV’de yayınlanıyor. Bu belgeselde yarım asırlık tecrübeli gazetecinin meslek hayatı boyunca başından geçen anılar, meslek kariyeri ve özel hayatı yer alıyor. 

da

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s