Esir takası sonrası Körfez’de buzlar kırıldı, İran ile ABD masaya oturacak

Geçtiğimiz gün İran’da esir olarak tutulan ABD Deniz Kuvvetleri personeli Michael Witte serbest bırakılmıştı. Michael White’ın serbest bırakılmasının ardında tutsak takası yatıyor.

İlk önce ABD, İranlı doktor Majid Taheri’yi serbest bırakmış, sonrasında İran, ABD Deniz Kuvvetleri personeli Micheal White’ı serbest bırakmıştı. Bugün İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, ABD’yi iki yıl önce terk ettikleri nükleer anlaşma konusunda açık kapı bıraktı. 

TRUMP’TAN OLUMLU GERİ DÖNÜŞ

Perşembe günü İran, ABD Deniz Kuvvetleri personeli Michael White’ı serbest bırakılmasını oldukça olumlu karşılayan Trump kişisel Twitter hesabından, “Teşekkürler İran! Bu anlaşmanın mümkün olduğunu gösteriyor” açıklamasını yapmıştı.

Daha sonra İran Dışişleri Bakanı şahsi Twitter hesabından Trump’a hitaben, “Yardımcılarının onca engel olmasına karşın anlaşmayı sağladık.” demişti.

Zarif, “Sizinle bir anlaşma yapmıştık ve çoğu şu an artık görevde olmayan danışmanlarınız buna engel oldu. Bu krizi ne zaman düzeltmek sizin inisiyatifinize kaldı”

Trump, 2018 yılında İran’ın nükleer anlaşma kurallarına uymadığını iddia edip anlaşmadan çekilmişti. Ve son 2 yıldır tekrar ağır ambargo koşullarını uygulamaya başlamış, İran’ın petrol ihraç etmesine engel olmak için onlardan petrol alan bütün ülkelere ambargo tehditinde bulunmuştu.

Perşembe günü ABD-İran arasında gerçekleştirilen insan takası, son iki yıldır taraf devletlerin yumuşadığını temsil eden en iyi örnekti. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Mousavi, “İster ABD’de olsun ister başka bir ülkede, İran her zaman esirlerin serbest bırakılmasına olumlu yanıt vermiştir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s