Aynı Denizin Çocukları

Türkiye ve Olimpiyat tarihinin en büyük spor figürlerinden biri olan Naim Süleymanoğlu 2017 yılında henüz 50 yaşında hayata veda ederken ardında sayısız rekor ve onun hikayeleriyle büyüyecek nesiller bıraktı. Efsanenin arkasından gözyaşı dökenler ise sadece sporseverler değil aynı zamanda rakipleriydi.

1996 Atlanta Olimpiyat Oyunlarında halter müsabakaları için spor salonunu dolduran seyirciler olimpiyat tarihinin en epik müsabakalarından birine tanık olacaklarını tahmin etmiyorlardı.

Kardak Krizi’nin yalnızca 6 ay sonrasında düzenlenen müsabakalar öncesi salonda hem Türk hem de Yunan taraftarlar coşkulu tezahüratlarıyla yerlerini almıştı.

Koparma turunun sona ermesiyle birlikte Naim Süleymanoğlu 147.5 kg ile ilk sıraya yerleşirken Yunan rakibi Valerios Leonidis 145 kg ile rakibini takip ediyordu.

Silkmeye gelindiğindeyse 2. hakkında Naim Süleymanoğlu 185 kg kaldırarak yeni Dünya Rekoruna imza atmıştı. Buna karşın Leonidis 2. hakkında 187.5 kg kaldırarak rakibinin saniyeler önce kırdığı Dünya Rekorunu geliştiriyordu.

Son hakkı için Halterin başına gelen Naim’se 187.5 kilo kaldırarak rekora ortak oluyordu. Leonidis son hakkında toplamda 2.5 kg gerisinde olduğu rakibiyle skorunu eşitlemek için denediği 190 kg ağırlığı kaldıramamasıyla Süleymanoğlu 3. Kez üst üste olimpiyat altınına ulaşmış oluyordu.

Müsabakanın bitiminde hemen sonra Süleymanoğlu’nun yanına giden Leonidis rakibine “Naim en iyisi sensin” derken Naim’in cevabı ise “Hayır Valerios, en iyisi biziz” oluyordu. İki sporcu nefesleri kesen mücadele sonrasında bile birbirlerine besledikleri saygı ve hayranlığı bir anlığına olsun kaybetmemişti.

Tıpkı Bulgaristan Kırcaali’de dünyaya gelen ve yıllar sonra Türkiye’ye dönüş yapan Naim Süleymanoğlu gibi Leonidis’in de hayat macerası büyük başarılar kazanacağı ülkesinin topraklarından uzakta başlamıştı.

1966 yılında Rusya’da Trabzon kökenli Rum bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Leonidis 1990 yılına kadar Sovyetler Birliği adına mücadele etmiş daha sonra ise Yunanistan’a taşınarak başarıların büyük kısmını Yunanistan adına kazanmıştı.

Sporculuk hayatlarından sonra geçen yıllar ikilinin dostluğunu azaltmamış, Leonidis görüşebildikleri nadir zamanlarda Naim’e sağlığına dikkat etmesi için tavsiyelerde bulunmuş, onun için kaygılanmıştı.

2017 yılında Naim’in ölümü sonrası Türkiye’den kendisine ulaşan gazeteci Uğur Karakullukçu’ya gözyaşları içinde Türkçe “Allah rahmet etsin” ifadelerini kullanan Leonidis ertesi gün cenazesinde onun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek dostuna son vedasını etmiş oluyordu.

Naim Süleymanoğlu ve Valerios Leonidis iki ülke arasında gerginliğin tavan yaptığı bir dönemde birbirlerine karşı duydukları saygı ve sevgi ile sadece kendi ülkelerine değil tüm dünyaya örnek teşkil ederek sportif ve olimpik ruhun en gerçek örneklerinden birini sergiledi.

İkili arkalarında sadece sayfalar dolusu rekor ve başarı değil yıllar boyunca hatırlanacak bir dostluk öyküsü bıraktı. Ne de olsa onlar aynı denizin çocuklarıydılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s