Amerika’da işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde iyileşiyor

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından nisan ayında açıklanan rekor işsizlik oranından sonra mayıs ayında bu rakamın Büyük Buhran dönemine yaklaşacağı düşünülüyordu, ancak beklenen olmadı. Amerika’da rakamlar oldukça iyimser.

Koronavirüsün yıkıp geçtiği ülkede her hafta düzenli bir şekilde 2 milyon kişi işsizlik yardımlarından yararlanmak için sosyal güvenlik dairelerine başvuruyor. Yine bu başvuru sayısı da süreç boyunca ilk kez geçtiğimiz hafta 2 milyonun altına düşüp 1.887 milyon olarak açıklanmıştı. 

ABD’deki uzmanlar Amerika’daki işsizlik oranının mayıs ayında yüzde 20’ye dayanacağını iddia ediyordu lakin beklenen olmadı. Nisan ayında yüzde 14.7 olarak açıklanan veriler mayıs ayında yüzde 13.3’e düştü. TÜFE, Sanayi ve Hizmet sektörü rakamları da gelecek adına umut veriyor.

ABD Hükümeti, COVİD-19 salgınını kontrol altına almak için ülkede yer alan çoğu ekonomik çarkı geçici süreliğine kapatmış ve bu süreçte milyonlarca insan işini kaybetmişti. Normalleşme sürecine tekrar geçişle birlikte ABD ekonomisi rayına oturdu. Reuters anketini analiz eden ABD’li ekonomistler mayıs ayı için işsizlik oranının yüzde 19.8’e dayanacağını öngörmüştü fakat beklenen olmadı. Yine ekonomistler mayıs ayı boyunca 8 milyon insanın işini kaybedeceğini düşünüyordu, ancak bu da gerçekleşmedi.

ABD İstihdam Departmanı tarafından yapılan açıklamada, “Piyasadaki bu gelişmeler, mart ve nisan ayında kısıtlanan ekonominin tekrar hareketlendiğini kanıtladı” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s