Obama’dan eyaletlere polis reformu çağrısı

ABD’nin eski başkanı Barack Obama, Amerika’da gerçekleşen kanlı sokak eylemleri hakkında ilk kez kameranın karşısına geçip açıklamalarda bulundu.

Obama, ülkedeki bütün eyaletlerin, bütün belediye başkanlarının sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıp polisin güç kullanımına ilişkin kararları gözden geçirmesini, ve bu tarz yasaların revize edilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

ABD’nin ilk siyahi başkanı Barack Obama, George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından ilk kez Chicago’daki evinde kamera karşısına geçip fikirlerini paylaştı. Obama, ülkedeki şiddet eylemlerine ve koronavirüsün dramatik göstergelerine rağmen hala umutlu olduğunu ifade etti.

Polis memuru Derek Chauvin’in siyahi George Floyd’u diziyle boğarak öldürmesinin ardından ülke genelinde ırkçılık karşıtı gösterilerin fırsata dönüşebileceğini belirten Obama, “Son birkaç hafta içinde yaşanan trajedik ve korkunç olaylar silsilesi insanların uyanabilmesi adına inanılmaz bir fırsat oldu” ifadelerini kullandı.

Obama, “Ve hepimiz onlarla baş etmek için, Amerika’yı değiştirmek için, ve en yüksek hayallerimize erişmek için birlikte çalışma fırsatı sunuyoruz”

Konuşmasında bir ara Amerikalı gençlere de seslenen Obama, “Önemli olduğunuzu bilmenizi istiyorum. Hayatınızın ve hayallerinizin önemli olduğunu bilmenizi istiyorum.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s