İngiltere’de toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getiriliyor

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın perşembe günü yaptığı açıklamada, 15 Haziran’dan itibaren otobüs, uçak, tren ve feribotlarda maske kullanımı zorunlu hale getirilecek.

İngiltere hükümeti şimdiye kadar maske kullanımını zorunlu hale getirmemişti ama Ulaştırma Bakanı Shapps, sosyal mesafe kuralının uygulanamadığı toplu taşıma araçlarında maske kullanımının hayati derecede önemli olacağını düşünüyor.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

Shapps, günlük COVİD-19 basın toplantısında, “Bilimsel kanıtlar maske kullanımının hastalığa karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca bu koruyucu maskeden kastını da açıklayan Schapps, “Sağlıkçıların kullandığı maskelerden bahsetmiyorum, evde yapacağınız basit bir maske bile sizi hastalığa karşı koruyabilir” dedi

TOPLU TAŞIMAYA GERİ DÖNÜŞ

ingiltere’de 23 Mart’tan bu yana sosyal izolasyon önlemleri alınıyor. Hükümet vatandaşa gerekmediği sürece toplu taşıma araçlarını kullanmaması çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine ülke genelinde herkes araçlarını kullanmaya başlamış ve trenler yüzde 10 doluluk oranıyla işlerken, Londra dışındaki şehirlerdeki otobüsler ise yüzde 20 doluluk oranıyla çalışıyordu. İngiltere’de normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte önümüzdeki haftalardan itibaren toplu taşıma araçlarında tekrar yoğunluk yaşanılacağı düşünülüyor.

Bu yeni maske zorunluluğu işçi sendikaları ve sağlık uzmanları tarafından memnuniyetle karşılandı.

KARARA UYMAYANLAR CEZA ALACAK

Maske kullanmayan vatandaşların otobüslere binmesine izin verilmeyecek ve bu vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. Öte yandan küçük çocuklar ve engelliler bu zorunluluktan muaf tutulacak.

SADECE İNGİLTERE’DE GEÇERLİ

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki yetkililerin de bu tarz eylemde bulunması gerektiğini söyledi. Maske zorunluluğu şu an için sadece İngiltere’de geçerli.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s