Fransalılar 2016’da polis tarafından öldürülen Traore için toplandı

Fransa’da eylemciler polis tarafından 2016 yılında polis tarafından öldürülen Adama Traore için gösteri düzenledi. Fransız polisi göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı.

Fransa’da göstericiler Paris’in kuzeyindeki Avenue de Clichy mahallesinin etrafını barikatlarla örüp polisle çatışmaya girdiler. Fransız polisi göstericileri dağıtıp mahallede sükuneti sağlamak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Fransa’da binlerce insan polis operasyonu sonucu 2016 yılında öldürülen siyahi Fransız Adama Traore için toplandı. Traore polis tarafından öldürüldüğünde henüz 24 yaşındaydı. 

Aynı zamanda sokaktaki eylemcilerin çoğu, tıpkı ABD’de olduğu gibi koronavirüs sürecinde işlerini kaybetmiş kimselerden oluşuyor. 

Fransa’daki gösterilerin ABD’deki gösterilerden esinlenip meydana geldiği düşünülüyor. ABD’de polis memuru Derek Chauvin tam 9 dakika boyunca dizini siyahi George Floyd’un boynundan çekmemiş ve Floyd’u boğarak öldürmüştü. Floyd’un öldürülmesinin ardından ülke genelinde “Black Lives Matter” hareketi öncülüğünde sokak hareketleri başlatılmış ve birçok şehir tahrip edilmişti.

Traore’nin ailesi, oğullarının 3 jandarma tarafından tutuklandığı sırada aşırı güç kullanıldığını iddia etti. Traore’ye yapılan otopsi sonucu boğularak öldüğü belirlenmişti. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s