Amerika’da 8 dakika 46 saniye eylemi

Amerika’da düzenlenen tüm protestoların bir sloganı var. George Floyd’un ki 8 dakika 46 saniye. Polis memuru Derek Chauvin’in tam 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle boğarak Floyd’u öldürmesi, Amerika’da polis şiddetinin simgesi oldu. 8 dakika 46 saniye…

George Floyd’a yapılan otopsi raporlarında neredeyse 9 dakika boyunca boğulduğu ortaya çıkmıştı. Hiçbir savcı tutanağında bu süreye atıfta bulunulmamasına karşın, Amerika’da eylemciler polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı eylemlerini bu tarz gösterilerle sürdürüyor. ABD’de polis şiddetine ve ırkçılığın her türlüsüne maruz kalmış vatandaşların yeni sloganı 8 dakika 46 saniye.

Boston ve Tacoma şehirlerindeki eylemciler, Floyd’la birlikte simgeselleşmiş 8 dakika 46 saniye boyunca polis şiddetine karşı bu gösteriyi düzenlediler. Binlerce kişinin katıldığı 8 dakika 46 saniye eyleminin amacı siyahi George Floyd’un 21. yüzyılda ırkçılık kurbanı olurken yaşadıklarını anlamak, hissetmek ve bu konuda farkındalık yaratmak.

Washington’da toplanan Demokrat Parti Senatörleri, ABD’nin bağımsızlığını temsil eden ünlü Kurtuluş Salonu’nda tam 8 dakika 46 saniye boyunca mermere diz çöküp ırkçılık karşıtı eylem düzenledi.

Newark Şehri Belediye Başkanı Cory Booker, “Yaşayan bütün siyahileri ırkçılıktan koruyarak ölüleri onurlandırabiliriz” dedi.

Google çalışanları şirketin yönetim kuruluna gönderdikleri mektupta Çarşamba günü Floyd için 9 dakika boyunca eylemsizlik teklifi önerdi. Bu yolla George Floyd ve öteki ırkçılık kurbanları hakkında yapılan haksızlıklara yönelik mesaj vermeyi amaçlıyorlar. Google tarafından yapılan açıklamada, “Siyahlar acı çekiyor.” denildi.

Şiddet karşıtı oluşturulan Violence in Boston hareketi de 8 dakika 46 saniye eylemi yapıldı. Hareketin kurucusu Monica Cannon-Grant, “Bu yolla soyut olanı somutlaştırabiliyorsunuz. Birisinin diziyle boynunuzu tam 8 dakika 46 saniye boyunca ezmesinin ne kadar uzun olduğunu fark ediyorsunuz” dedi.

Eylem sırasında kendisi ve ailesinin güvenliğini düşündüğünü söyleyen Cannon-Grant, “4 siyah çocuğun annesi, siyah bir adamın eşiyim. Aslında her türlü şey kafamdan geçiyordu” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s