ABD’ye göçmen dalgası… Afrika ve Karayipli göçmenler sınıra yürüyor

Orta Amerika ülkeleri koronavirüs salgınının önünü almak için sınırlarını kapatınca Honduras’ta mahsur kalan Afrika ve Karayipli göçmenler, çarşamba günü kuzeye doğru yürüyüşe geçtiler. Amaçları Amerika’ya ulaşıp televizyonlarda olduğu gibi yeni bir hayata başlamak.

Honduras’ta şu an için sadece tırların giriş-çıkışına izin veriliyor. Ancak ülkedeki göçmenler ülkenin kuzeyine doğru yürüyüp önce Meksika’ya ardından ABD’ye varmayı planlıyorlar.

Göçmenler salı günü Nikaragua sınırına da yakın Choluteca bölgesinden ayrıldılar.

ABD’ye ulaşmak için Küba’dan yola çıkan Armando Hernandez Reuters ekibiyle telefon görüşmesi yaptı. Hernandez, “Zaten yoldayız. Guatemala sınırından durum düzelene kadar en azından Meksika’ya ulaşmak istiyoruz.” dedi. Kübalı Hernandez, “Geri dönmek istemiyorum. Beni ve ailemi tehdit ettikleri için memleketimden ayrıldım” dedi.

Honduras hükümeti, BM genelgesi dahilinde aile, çocuk ve insan refahı için yerel bir oluşumun göçmenlere yardım ettiğini açıkladı.

Sivil toplum kuruluşu ACI-PARTICIPA’ya göre göçmen kervanında 101 Afrikalı, 101 Haitili, 12 Kübalı ve 5 Perulu var. Ve bu kervanı takip eden 70 Honduraslı görevli var.

Honduras Ulusal Göç Enstitüsü direktörü Carolina Menjivar gazetecilere verdiği demeçte, göçmenlerin kendi ülkelerine dönmelerini teklif eden hükümet önerisini reddettiklerini söyledi. Menjivar, “Ülkelerine gönüllü veya destekli, geri dönmelerinden başka çare yok” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s