ABD’de 1 hafta içinde 1.887 milyon yeni işsiz, İkinci Dünya Savaşı rekoru kırıldı

ABD’de geçtiğimiz haftaya kadar mart ayından bu yana her hafta 2 milyondan fazla kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuştu. Ülkedeki işsizlik rakamları çığ gibi artıyor, şu ana kadar en yüksek başvuru mart ayının sonunda yaşanmış, 6.867 milyon vatandaş işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuştu.

Koronavirüs salgını dünya genelinde hem sağlık hem de ekonomi üzerinde yıkıcı etkinliğini artırmaya devam ediyor. 109 bin kişinin virüsten hayatını kaybettiği, 1.8 milyon kişinin enfekte olduğu ABD’de durum, dünyanın geri kalanına kıyasla daha dramatik.

Ülkede salgın yeni yeni etkisini yitirdi derken, bu sefer de George Floyd’un polis tarafınca öldürülmesinin ardından geniş çapta düzenlenen kanlı eylemler başlamıştı.

ABD’li sağlık uzmanları, bu eylemler sonucu ikinci bir yeni tip koronavirüs dalgasıyla karşılaşabilecekleri konusunda göstericileri uyardı.

ABD’nin bazı şehirlerinde sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen eylemler geçtiğimiz akşama kadar süratle devam ediyordu. Sokaktaki eylemciler sadece George Floyd’u öldüren Chauvin’in değil diğer 3 polisinde 2. dereceden cinayet suçlamasıyla tutuklanmasını ve hapse konulmasını istiyordu.

Bu doğrultuda Minnesota Savcısı, daha önce polis departmanı tarafından görevden uzaklaştırılan 3 polis hakkında 2. dereceden cinayet suçlamasında bulundu ve sokak gösterileri inişe geçti. 

ABD’de son hafta 1.887 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Koronavirüs sürecinde 40 milyon kişinin işini kaybettiği görülüyor. Ancak işçi kıyımı yapan şirketlerin ekonomik verileri şaşırtıcı derecede hala yüksek ve hala yükselmeye de devam ediyorlar. 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, devletin işsizlik yardımlarına ilişkin 1.887 milyon yeni başvurunun 30 Mayıs’ta yapıldığı duyuruldu.

Bir önceki hafta 2.126 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuştu. Uzun süre sonra ilk kez bu rakam 2 milyonun altına düştü ancak hala yüksek! Reuters Haber Ajansı’nın düzenlediği ankete göre bu hafta 1.8 milyon işsizlik başvurusunun yapılacağı tahmin ediliyordu.

New Jersey’deki Wrightson ICAP LLC’nin baş ekonomisti Lou Crandall, “Ekonomi yeniden açılmaya başlasa bile iş kaybı artmaya devam ediyor.” analizinde bulundu.

Koronavirüs süreci boyunca, Boeing ve Energy Transfer’de büyük çapta işçi kıyımı yaşanmış, JC Penny ve Neiman Marcus gibi zincir marketleri bulunan perakendeciler iflas başvurusunda bulunmuştu.

ABD’de İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma yüzde 14.7’lik işsizlik oranı rekoru bu nisan ayında yüzde 19.8’lik yeni işsizlik oranıyla kırılmıştı.

One comment

  1. Her ülke Çini kullamak yerine yatırımı kendi ülkesine ve insani değerlere yapsaydı, bu gün ne U.S.A ne de başka bir ülke bu halde olmazdı.Bunların hepsi oyun bozan tipler ve maalesef ekonomi bunlar gibilerinin elinde.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s