Sokak köpeğini sopayla döverken ceza yiyeceğini düşünmüyordu, yetkililer cezayı yazdı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde sokak köpeğini sopayla döven Hüseyin A. görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine eleştirilerin odak noktasında yer almıştı. Duyarlı vatandaşların ve hayvanseverlerin yoğun eleştirisine maruz kalan Hüseyin A. cezasız kalmadı. Suçsuz sokak köpeğini durduk yere sopayla föven Hüseyin A.’ya 4 bin 495 TL idari para cezası uygulandı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde sokak köpeğini sopayla döven Hüseyin A., o anların kaydedilip sosyal medyada yayınlanması üzerine İlçe Emniyet ekiplerince gözaltına alınmış ve sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Sopayla sokak köpeğini ulu orta döven adama 3 farklı suçtan 4 bin 495 TL para cezası yazıldı. 

Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamada, ” 01/06/2020 Pazartesi günü ilimiz Alaşehir İlçesinde H. A. (1980 D) isimli şahıs tarafından sokak köpeğine yapılan kötü muameleyle ilgili olarak; İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından şahıs yakalanarak mahkemeye sevk edilmiş, şahıs mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Şahsa, Alaşehir Kaymakamlığı tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununa muhalefet etmekten 3 bin 156 TL, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından 5199 Sayılı Kanunun 14/a ‘Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır’ maddesi gereğince 947 TL, Zabıta Müdürlüğü tarafından 392 TL olmak üzere toplam 4 bin 495 TL idari para cezası uygulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

GÖRÜŞ: Ortada hiçbir sebep yokken sokak köpeğini sopayla döven Hüseyin A.’nın, 1 yıl boyunca sokak hayvanlarını mamayla beslemesi, ve bunu belgelerle mahkemeye sunması idari para cezasından hem daha anlamlı, hem de daha bağlayıcı olurdu. Yinede de bu vahşetin cezasız kalmasındansa, 4 bin küsür lira ceza uygulanması da hiç yoktan iyidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s