Hititler’in duş aldığı düşünülen küvet Sivas’ta bulundu! Tam 3.500 yıllık…

Sivas’taki Hitit antik kenti Sarissa’da yapılan kazı çalışmaları sonucu epey şaşırtıcı bir parça bulundu. Sarissa antik kentinde bulunan 3.500 yıllık Hititler’den kalma küvetin aslı Sivas Arkeoloji Müzesi’nde, imitasyonuysa Sarissa Antik Kenti’nde sergileniyor. Küvetin herhangi bir yerinde çizik bulunmayışı, ve günümüz küvetlerinden daha orijinal ve sağlam duruşu görenleri şaşırttı. 3.500 yıl boyunca bozulmadan günümüze kadar gelebilen bu küvet, Anadolu’nun kadim geçmişine ışık tutuyor.

1994 yılında Sivas’ın Altınyayla ilçesinde Prof. Dr. Andras Müler Karpe idaresinde sürdürülen çalışmalar sonucu Hititler’e ait Sarissa antik kenti ortaya çıkarılmıştı. 3.500 yıllık Sarissa antik kenti, hem Hititlerin hem de medeniyet tarihinin en geçmiş beldeleri arasında yer alıyor. Yine kayıtlarda geçtiğine göre, Mısır ve Hititler arasında imzalanan ve tarihteki ilk yazılı anlaşma olarak bilinen Kadeş Barış Antlaşması yine bu kentte imzalanmıştı. Bu bölgede sürdürülen kazı çalışmaları sonucu onlarca değerli parça ve onlarca tarihi eser gün ışığına çıkarıldı. 

Son günlerde Sarissa antik kenti üzerinde yapılan çalışmalar sonucu 3.500 yıllık küvet bulundu. Parçalanmış halde bulunan kırık küvet, tekrar parçaların birleştirilmesiyle birlikte Sivas Arkeoloji Müzesi’nde gösterime açıldı. Küvetin imitasyonu da Sarissa antik kentinde sergileniyor. Bölgede kazı çalışmaları yapan Arkeologlar, Sarissa antik kentinde yaşayan Hititler’in bu küvette duş aldığını düşünüyor.

Sarissa antik kentinin bulunduğu Akkuzulu mezrasında muhtarlık yapan Hüseyin Boran İhlas Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Şu anda Sarissa’dayız. Burası Hititlilerin yerleşim alanı. Çorum Hattuşaş’tan sonra ikinci büyük şehirleri burası. Buralar da tapınakları varmış. Oturdukları yerleşim yerleri varmış. Alman kazıcıya sorduğumda buralar kimseye kalmasın diye kendileri yakmış. Yada gelen düşmanları yakmıştır. Küvette var. O zaman ki küvet bugünkünden orijinal. Oturma odalarına kanalizasyon sistemi de döşemişler. Bugünkü imkanlar o zamanlar da onlarda olsaymış neler yapmazmışlar ki. Teknoloji o zaman daha iyiymiş” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s