ABD’de koronavirüs vaka sayısı 1.8 milyonu aştı, eylemler bu rakamı daha da artırabilir

ABD’de koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 104 binden fazla, vaka sayısıysa 1.8 milyonu geçti. Yetkililer sosyal izolasyon tedbirlerinin kısıtlamalarının hafifletilmesinden sonra ve ülke genelinde düzenlenen eylemlerle bu rakamın daha da artabileceğini iddia etti. Sağlık yetkilileri eylemcileri ve sokağa çıkan herkesi maske takması konusunda uyarıyor. Kabaca, maske yoksa yüzünüzü örtün ve sosyal mesafe kurallarına uygun hareket edin diyorlar.

Ülkede kargaşa ortamı sürerken Columbia Seçim Bölgesi’nde oylar kullanıldı. Seçmenler ve sandık müşahitleri koruyucu ekipman kullanımına özen gösterdi.

Washington Post ve ABC News’in anketine göre, her 10 Amerikalı’dan 7’si koronavirüs aşılarının ücretsiz ve kamusal olması halinde aşı olacaklarını söylüyor. Siyasi parti fark etmeksizin her kesimden insan aşı kullanacağını söylüyor.

Birçok enfeksiyon hastalıkları uzmanı koromavirüsün mutasyona uğradığını iddia etmesine karşın yapılan son bilimsel araştırmalara göre virüsün mutasyona uğradığı veya etkisini yitirdiği felan yok.

Amerika Kongre Bütçe Ofisi tarafından hazırlanan rapora göre, salgın 2030 yılına kadar 8 trilyon dolar kayba neden olacak.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de koronavirüs kaynaklı ölü sayısı resmi ölü sayısından çok daha fazla iddiaları dolaşıyor. Ülkedeki hastane kapasitesi yetersiz, hasta zirve eğrisine henüz yaklaşmadı.

İran’da enfeksiyon hastalıkları uzmanları yeni koronavirüs dalgası konusunda halkı uyardı. Uzun süre sonra ülkede bu pazartesi günü 3 bin vaka girildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s