İngiltere’den Çin’e tavsiye: Hong Kong’un zenginliğini yok etmeyin

İngiltere, Çin’in Hong Kong üzerindeki otoritesini artıracak “yeni ulusal güvenlik yasasını” eleştiri yağmuruna tuttu, ve bu hamlenin hem Çin’in marka değerini zedeleyeceğini, hem de Asya’nın parlayan yıldızı Hong Kong’un yükselişine ket vuracağını ileri sürdü.

ÇİN BASKISINI ARTIRAN YASA

Çin Parlamentosu geçtiğimiz hafta Hong Kong’da ilk kez istihbarat ekiplerini görevlendirecek yasayı kabul etmişti. Yasanın içeriğinde sadece Çin istihbaratı yer almıyor tabii. Yeni ulusal güvenlik yasasıyla birlikte, Hong Kong’daki protestolar, ayrılıkçı hareketler ve dış müdahalelerin etkisi minimuma indirilmek isteniyor. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab mecliste yaptığı konuşmada, “Çin’in yeniden karar alması için zaman var. Çin’in Hong Kong’un haklarına ve kendi uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermesi için hala zaman var. Hatadan hala geri dönülebilir. Üzücü gerçek şu ki, Çin bu hamlesinde geri adım atmazsa Asya’nın mücevherini boğacaklar, yok edecekler.” ifadelerini kullandı. 

HONG KONG EKONOMİSİ DÜŞÜŞTE

2019’da Asya’nın en yüksek finans merkezi olarak kabul edilen Hong Kong, bölgedeki hareketlilik ve Çin’in yeni yaptırımcı yasasıyla beraber 6. sıraya geriledi.

KANUN, ÇİN’İN ANAYASASIYLA ÇELİŞİYOR

Dışişleri Bakanı Raab, Çin meclisinde kabul edilen “yeni ulusal güvenlik yasasının” hem kendi anayasalarıyla hem de 1984’te İngiltere-Çin arasında imzalanan “bir ülke-iki yönetim” anlaşmasıyla çeliştiğini söyledi. Raab, Çin’in bu tarz girişimde bulunmayacağını ümit ediyor. 

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’in Hong Kong girişiminde bulunması durumunda; ABD ve İngiltere’nin Çin’e karşı ortak ambargo uygulayacağını açıkladı. Ayrıca Raab, Çin’i bu yönde zorlamadıklarını, sadece karar değiştirmesinde yardımcı olduklarını söyledi.

HONG KONGLULARA İNGİLİZ PASAPORTU

Çin’in yeni ulusal güvenlik yasasında değişikliğe gitmemesi durumunda, Hong Kong’daki İngiliz Denizaşırı Pasaportu’na sahip olanlar için İngiliz vatandaşlığının önünü açacak bir dizi eylemde bulunulacak. 

Hong Kong’da 300 bin İngiliz Denizaşırı Pasaportlu vatandaş bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s