Çin malı Geely yeni yüzüyle TESLA’nın rakibi olmaya hazırlanıyor

Çin menşeili Geely’e bağlı elektrikli otomotiv üreticisi Polestar, yeni dinamik yüzüyle ABD’li Tesla’nın rakibi olmaya hazırlanıyor. Firma, Çin anakarasındaki mağazalarının sayısını artırmaya çalışıyor.

Temmuz ayında Polestar 2 model elektrikli aracı tanıtmayı düşünen düşünen otomotiv üreticisinin şu an için Pekin’de 1 tane satış yeri bulunuyor. Polestar, bu yılın 3. çeyreğinde bu sayıyı 20’ye çıkarmayı düşünüyor.

Çoğu otomobil üreticisi araçlarını bayiler aracılığıyla satarken, Polestar; aracı kurumla araç satmak yerine direkt birinci elden satış gerçekleştirecek. Bu stratejiyi Polestar dışında Tesla INC., Xpeng Motors ve Alibaba’da takip ediyor.

Müşterilere doğrudan satış yapmak, otomotiv üreticisi firmanın perakende fiyatını belirlemesi,  araca yönelik talebi fark etmesi ve araç stokunu daha iyi yönetmesini sağlayabilir. Yalnız, firmaların kendine ait mağazalarda satış yapması giderleri artırıyor. Polestar’ın birden fazla anonim yatırımcısı olduğu için mağaza giderlerinin bölüneceği planlanıyor. Ve tabii ki kâr da ortaklar arasında paylaşılıyor.

Merkezi İsveç’in Göteborg kentinde bulunan Çin menşeili GEELY, geçtiğimiz yıllarda İsveç menşeili araç üreticisi Volvo’yu satın almıştı. 

GEELY, Polestar 2 model sedan elektrikli otomotivi Avrupa ve Amerika’ya ihraç etmeyi planlıyor. Polestar satış mağazalarının alışveriş merkezlerinde açılması planlanıyor.

Çin’de Tesla’nın 50’den fazla mağazası var. Çinli otomobil üreticisi NIO’nun 110 mağazayı işletiyor. Xpeng Motor ise yıl sonuna kadar, 150 olan mağaza sayısını 200’e çıkarmayı planlıyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s